Coworking: využijte sdílené kanceláře na maximum

Coworking: využijte sdílené kanceláře na maximum

Coworking se v Česku ještě stále dá považovat za relativně nezažitý koncept. Postupně si ale získává svoji popularitu, protože díky němu získáte profesionální zázemí bez klasického kancelářského prostředí. Nabízí flexibilitu, propojuje komunity, ale zároveň může zvýšit produktivitu. Pojďme se na tento fenomén podívat blíže. Možná zjistíte, že je to vhodná cesta i pro vaši práci.

Co je coworking?

Coworking je alternativní způsob využití pracovního prostoru pro spolupráci, ale i pro jednotlivce, kteří potřebují změnit prostředí. První sdílená kancelář byla v roce 2005 otevřena v San Franciscu a od té doby se jedná o oblíbený a čím dál více vyhledávaný formát práce. Poskytuje totiž pocit komunity, jako byste seděli s kolegy z práce v kanceláři firmy, a navíc poskytuje pocit příznivé pracovní atmosféry, jelikož zde lidé sdílejí jednu věc: potřebu pracovat na svých úkolech.

Coworkingový prostor velmi rády využívají také startupové firmy, které často spoléhají právě na flexibilitu tohoto prostředí. Díky němu navíc mohou snížit náklady na kancelářské prostory a další vybavení. Pocitové dusno, se kterým se občas zaměstnanci v běžných kancelářích potýkají, lidé rádi vymění za coworking, kde se mohou soustředit a práce okolních a cizích lidí je také nutí být produktivní. 

Coworking především poskytuje příležitost propojit se s dalšími pracovníky, sdílet mezi sebou nápady, setkávat se s potencionálními klienty a socializovat se a spolupracovat s odborníky z různých odvětví. Tohoto způsobu využívají jak jednotlivci, firmy a neziskové organizace, které potřebují flexibilní a cenově dostupné pracovní prostředí, tak i další profesionálové nebo studenti. Velmi populární je také pro cestovatele, kteří tak své projekty mohou realizovat odkudkoliv na světě, aniž by byli omezování technologiemi nebo jinými službami, které jsou díky coworkingu dostupné. 

Tyto prostory jsou diskrétnější než knihovny nebo běžné či internetové kavárny. Poskytují totiž pohodlí, prostor a soukromí a nabízejí veškeré vybavení včetně nábytku a kvalitního osvětlení, vysokorychlostního internetu, tiskáren, konferenčních a zasedacích místností. Zároveň se vždy jedná o velmi přitažlivé prostředí s atraktivním interiérovým designem, často také s nejrůznějšími možnostmi zábavy. Prostory se většinou liší už jen podle funkcí nebo komunit, kterým prostor slouží. 

Výhody coworkingu

Úspora nákladů. Používání coworkingového prostoru je levnější než pronájem kancelářských prostor a nákup vlastního vybavení a kancelářských potřeb.

Pohodlí. Když využiváte coworkingu, nemusíte uklízet, skladovat zásoby nebo se starat o problémy s internetovou sítí, údržbou a podobně.

Dojíždění. Možná najdete coworkingový prostor, který je blíže vašemu domovu než vaší kanceláři. Velká výhoda, díky které získáte čas na jiné aktivity nebo delší spánek.

Motivace. Být s ostatními profesionály v coworkingovém prostředí vás může motivovat k dokončení vašich úkolů. 

Klid. Práce v coworkingu může pomoci snížit některé rušivé vlivy, kterým čelíte při práci z domova, v kanceláři nebo třeba v kavárně. 

Komunita. Coworking vám umožní setkat se s komunitou profesionálů, kteří vás mohou podpořit, inspirovat i vést.

Flexibilita. Coworkingové prostory obvykle nabízejí různé plány pronájmu, které se liší v nákladech. Některá místa vám mohou umožnit pronajímat na denní nebo měsíční bázi, což eliminuje potřebu dlouhodobého závazku, který tradiční pronájmy vyžadují.

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Práce z domova může vést k prodloužení pracovní doby, která vám ubírá osobní čas. Využití coworkingu vám může pomoci stanovit hranice pro váš pracovní rozvrh. Více o work-life balance jsme se rozepsali v tomto článku.

Networking. Setkání s dalšími profesionály může vést k novým profesním kontaktům a příležitostem.

Jak si vybrat coworking

1. Umístění

Na začátku si stanovte, jak daleko jste ochotni cestovat, jaký je v okolí provoz a jaké jsou další možnosti v blízkosti vybraného coworkingu. Důležité jsou i vaše další činnosti, kterým se mimo práci věnujete, a jak to tedy ovlivní změnu vašeho pracovního prostředí.

2. Rozpočet

Rozhodněte se, kolik chcete za sdílenou kancelář utratit. Započítejte pronájem prostoru, cestovní výdaje nebo i jídlo během dne. Prozkoumejte všechny poplatky, které jsou s pronájmem spojené. Ceny budou souviset také s tím, pro jaký typ časového rámce pronájmu se rozhodnete. U některých nabídek můžete jako bonus získat slevy do místních služeb nebo obchodů.

3. Optimální prostředí

Zamyslete se nad tím, jaký typ coworkingové komunity by vám nejlépe vyhovoval. Možná dáváte přednost klidnější atmosféře, kde můžete pracovat samostatně, nebo si rádi popovídáte se svými kolegy. Předem tedy prozkoumejte, zda prostředí vyhovuje vaší osobnosti i stylu práce.

4. Potřebné vybavení

Sepište si, jaké vybavení potřebujete mít ve svém pracovním prostoru. Coworkingy standartně nabízejí vysokorychlostní internet, tiskárny, konferenční místnost, kuchyňku, prostor na skladování nebo ohřev jídla a podobně.

Až se budete rozhodovat mezi několika coworkingovými prostory, porovnejte si vybavení. Pokud si například dvě místa účtují stejné poplatky, podívejte se, zda některá z nich nenabízí kávu nebo občerstvení zdarma, což může pomoci kompenzovat vaše osobní výdaje na jídlo.

5. Zaplaťte poplatky a začněte pracovat

Jakmile se rozhodnete pro coworkingové místo, zjistěte si, co vše je potřeba před pronájmem podepsat, jakou formou se využívání prostoru hradí a jaké jsou další podmínky.

A co dál? Jakmile si vyberte pro vás ideální coworkingové prostředí, nastavte si rozvrh pro zpracovávání úkolů a jejich dokončení, omezte rozptýlení a vypněte si telefon. V případě vnějšího hluku můžete použít třeba sluchátka. A buďte zdvořilí k ostatním pracovníkům – pokud můžete, nabídněte pomoc. Příště se to může hodit třeba vám. 


Pokud tedy vaše produktivita v kanceláři klesá, sdílíte pracovní prostor s kolegy, kteří mají hlučné zlozvyky nebo je na vás prostor přelidněný, a zároveň doma nemáte prostředí uzpůsobené k práci, ale rádi byste využili home office, je coworking ideální řešení. Přestože nesedíte přímo v sídle společnosti, i tak můžete zůstat soustředěni a zapáleni do práce. Využitím sdíleného prostoru s dalšími profesionály dokončíte všechny své úkoly, můžete v nich spolupracovat na týmových projektech nebo ještě získat zajímavé kontakty. Coworkingové prostory jsou dostupné zkrátka všem. 

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.