Důležitost rutiny aneb jak zůstat efektivní na home office?

Důležitost rutiny aneb jak zůstat efektivní na home office?

Ráno vstanete, posnídáte, projdete si zprávy na internetu a podíváte se na sociální sítě. Než se nadějete, je čas oběda. Zdá se Vám to povědomé? Čas při práci z domova neskutečně utíká!  S přechodem firem k alternativnímu výkonu práce bez kontaktu lidí, většina volila cestu práce z domova. Samozřejmě to přineslo mnoho výhod – není nutno cestovat přes dlouhé kolony aut do práce, můžeme zůstat po celý den v pohodlném pyžamu a máme také více času nejen na sebe, ale také na své blízké. Čas navíc využít všelijak, třeba k pravidelnému cvičení a sebevzdělávání. Avšak práce z domova má i svou stinnou stránku. Mnoho lidí trpí tím, že jim chybí režim a přes den jen stěží stihnou vše, co měli naplánováno. Pojďme se tedy podívat, jak zůstat i při práci z domu efektivní, jak neztratit motivaci a jak to, že jsme doma využít naplno. 

Ráno dělá den

Ačkoli jste doma a máte čas, je důležité vstát z postele hned při prvním zazvonění budíku. Nevyplatí se budík neustále odkládat „o pět minut“, budete jen více unavení. Buzení je pro tělo stresová záležitost a spotřebovává k němu mnoho energie. Šetřete si ji na příjemnější okamžiky než na zazvonění budíku. Ráno je také dobré vytvořit si rutinu. Vypijte sklenici vody s citronem, tělo je po noci hydratované, navíc nabudí váš organismus. Dejte si lekci ranní jógy a protáhněte se. Proběhněte se s vaším čtyřnohým mazlíčkem. Udělejte hned ráno něco pro sebe, budete se cítit svěží. 

Důležitost sebedisciplíny

Nezačínejte zítra. Začněte dnes. Výstup z komfortní zóny je základ úspěchu. Stačí začít po malých krůčcích a postupně Vám to přijde jako naprosto normální záležitost. Začněte třeba s tím, že při plnění úkolu odložíte telefon. 

Plánování je základ

Na plánování spotřebujete velké množství mentální kapacity. Proto si práci plánujte dopředu, nejlépe večer, abyste hned ráno věděli, kterým směrem se ubírat. Vymezte si určitý čas na konkrétní úkol a soustřeďte se na něj na 100 %. Pokud budete psát email a u toho kontrolovat sociální sítě, nebudete dělat pořádně ani jedno a psaní emailu se Vám neskutečně protáhne. Naplánujte si i přestávky, abyste fungovali s vidinou příjemného odpočinku.

Vymezte si místo pro práci

Jestliže je to možné, vymezte si místnost, ve které budete pracovat. V případě, že v jedné místnosti pracujete i trávíte volný čas, je těžké oprostit se od myšlenek na práci. Potom Vám myšlenky na plnění pracovních úkolů začnou krást čas, který jste si vymezili na odpočinkovou aktivitu, na níž se rovněž nebudete naplno soustředit. V případě, kdy volného prostoru moc nemáte i změna pracovního místa může udělat zázraky. Zároveň se nebojte experimentovat, nikdy nevíte, kde na vás čekají nové myšlenky.

Stanovte si pravidla s blízkými

Stanovte základní pravidla s lidmi, s nimiž sdílíte domácnost. Pokud máte například děti, které přicházejí ze školy a Vy ještě pracujete, je dobré mít jasná pravidla, co během této doby mohou a nemohou dělat. To stejné platí i pro páry. Jen proto, že jste doma a můžete trávit čas s blízkými nebo se starat o domácí mazlíčky, neznamená, že by ostatní členové rodiny měli předpokládat, že to budete dělat pořád.

Jděte se projít 

Nejméně jednou denně vyjděte z domu. Pohyb je při celodenním sezením za počítačem velmi důležitý, navíc Vám čerstvý vzduch a přirozené světlo udělá dobře. Není třeba chodit do přeplněných veřejných prostranství, jděte na procházku do lesa, do parku nebo vytrhejte plevel na zahradě. Cokoliv vám dovolí vypnout a soustředit se chvíli na něco jiného.

Tipy na mobilní aplikace

Pro efektivní rozplánování času můžete využít aplikace, které Vám pomohou dodržet váš časový plán a úspěšně dokončit úkol. 

Forest

Jedná se o aplikaci, ve které sázíte virtuální stromy a sbíráte kredity. Čím déle vydržíte bez telefonu, tím větší strom naroste. Dobu i velikost stromu si určíte na začátku „sazní“. V případě, že po telefonu sáhnete, strom uschne. Motivací je, že jakmile nasbíráte 2500 kreditů, Forest někde na světě vysadí skutečný strom. 

Focus

Tato aplikace využívá techniky pomodoro, která spočívá v tom, že se 25 soustředíte na práci a 5 minut máte přestávku. Po čtyřech cyklech následuje delší pauza (15 – 20 minut). Pomůže Vám soustředit se po určitou dobu na váš úkol. Základní nastavení je 25 minut a 5 minut přestávka. Můžete tak mít svůj výkon pod kontrolou a sledovat, kolik času úkol trval. 

Tick tick

Aplikace pro správu úkolů, které můžete různě přesouvat podle svých priorit. Už nemusíte psát své poznámky na papíry, které se mohou ztratit, navíc ušetříte lesy! Je možná také synchronizace

s Google kalendářem. Splněné úkoly si lze odškrtávat a je možné nastavit opakování úkolů v určitém časovém horizontu. Výhodou je, že se můžete přihlásit i přes webové rozhraní.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.