Jak na pracovní stres?

Jak na pracovní stres?

Prvním krokem, jak s pracovním stresem bojovat, je rozpoznat jej. Stres je past, v níž se točíme stále dokolečka. Pokud se rozhodneme jej ignorovat, pak se naše schopnost s ním bojovat zmenšuje, zátěž, které jsme vystaveni, narůstá a problémy se prohlubují. Čím rychleji stres rozpoznáme, tím snáze jej zvládneme odstranit už v zárodku.


Jak na to?

Přebytečná zátěž je jako batoh plný cihel, který s sebou neustále nosíme na zádech, ale namísto těla jej nese naše psychika, jejíž vyčerpanost se ale odráží i v těle. Vrátíme se večer z práce a nejdeme už cvičit, protože jsme příliš unaveni. Kvůli pracovnímu přetížení si nedovolíme chvíli relaxovat. Náš životní styl nám může pomoci, abychom se s pracovní zátěží snáze a pružněji vyrovnávali, anebo může tuto zátěž ještě zvětšit. Pravidelné cvičení zlepšuje fyzickou kondici a zvyšuje tak naši odolnost vůči stresu.


Pokud jste natolik zavaleni prací, že se vám myšlenky namísto koncentrace na jednu věc rozbíhají ke všem úkolům, které musíte splnit, můžete si zkusit vytvořit „myšlenkovou kotvu“. Například místo, kde JEN pracujete, nebo oblíbený obraz nad stolem, na který se rádi díváte a pomáhá vám zkoncentrovat se. Pokud dlouhodobě používáte tutéž kotvu, vytvoří se ve vaší mysli vzorec, kterým se začnete sami řídit.


Dělejte si mezi prací pauzy, a to i pokud nestíháte. Pokud jste přetíženi, váš mozek potřebuje pauzu a pokud ji nedostane, tak jste nevýkonní a myšlenky se vám rozbíhají. Ve svém volnu myslete na něco jiného než na povinnosti a v pracovní době zase jen na práci.


Snažte se myslet pozitivně a nepředbíhejte fakta. Pokud už dopředu předpokládáte, že dnešek bude zase stát za nic a že další klient bude zas protivný, pravděpodobně se vám takový zdát bude. Zformulujte si své myšlenky pozitivně a vyslovte je. Když své myšlenky jasně vyslovíte, posílíte je tím. Mluvte o svém trápení s přáteli nebo odborníkem. Můžete zkusit i samomluvu. Opakujte si své myšlenky znovu a znovu. Utvrdíte se tak ve svých záměrech i ve svém odhodlání. Vyslovit své myšlenky nahlas je významný krok na cestě k jejich uskutečnění.


Občas se lidé snaží být dokonalí. Jenže nereálný perfekcionistický ideál je stresující. Nedaří se nám jej naplnit a upadáme do skepse, že nic nemá cenu. Někdy je dobré se zamyslet nad prioritami a položit si otázku: „Netrápím se kvůli bezvýznamným věcem?“


Někdy přes množství starostí zapomínáme na věci, které jsou důležité, např. stravování. Nedostatek času často vede k tomu, že nejíme zdravě. Jenže kýbl hranolek a smažený sýr vás uzemní a na další půlhodinu jste neproduktivní. Pokud však jíte pravidelně a zdravě, cítíte se lépe.


Najděte si aktivity, které vám dovolí chvíli nemyslet na své povinnosti. Můžete jít běhat, nebo si zajít na masáž, relaxovat.


Na závěr si zkuste odpovědět na poslední otázku: „Máte dostatek času na to, abyste mohli být ve stresu?“


Ycluster

Inovujeme HR procesy ve výběru a rozvoji lidí a modernizujeme psychodiagnostiku ve světě práce, kariérního i osobního rozvoje.