Jak zůstat soustředěný během videokonference

Jak zůstat soustředěný během videokonference

Meetingy jsou nezbytnou součástí náplně práce nehledě na to, zda pracujete z kanceláře nebo z domu. Místo toho, abyste se kvůli každé schůzce museli vydat do konferenční místnosti, můžete využít videohovoru.

Při osobních schůzkách je velice snadné nechat se něčím rozptýlit, avšak při videohovorech je to ještě jednodušší. Kamera snímá pouze váš obličej a nic Vám nebrání sáhnout po telefonu, na kterém bliká jedna notifikace za druhou. Mrkněte na zajímavé tipy, které Vám pomohou zatočit s rozptýlenou myslí. 

Dejte si dobrou svačinu

Nejlepší způsob, jak se během videokonference, ale i jakéhokoli jiného setkání opravdu soustředit, je načerpat před schůzkou dostatek energie. Když budete mít hlad, bude těžké zaměřit pozornost jinam než na stahující se žaludek. Najezte se zdravě a střídmě, nezapomeňte také na šálek dobrého zeleného čaje nebo sklenici čerstvě natočené vody. 

Dělejte si poznámky

Nejjednodušší způsob, díky kterému zůstanete během videohovoru koncentrováni je dělání poznámek. Pokud byste se nesoustředili, jak byste mohli vědět, co si zapsat? 

Ačkoli máte v dnešním digitalizovaném světě jistě neustále po ruce chytré zařízení s aplikacemi určenými pro zapisování poznámek, pište je po staru, ručně na obyčejný papír. Může se Vám to zdát zvláštní, nicméně podle výzkumů je to nejlepší cesta k soustředění. Jako bonus si budete informace lépe pamatovat, než kdybyste si je psali elektronicky. 

Eliminujte možnosti rozptýlení

Na Vašem pracovním stole můžete mít více monitorů a položený smartphone. I kdybyste měli pouze jeden monitor a telefon dali jinam, pořád můžete mít v prohlížeči otevřeno mnoho rozmanitých karet.  

Abyste se dobře soustředili, eliminujte tato potenciální rozptýlení. Přepněte smartphone do režimu letadlo, nebo ztlumte všechny notifikace. Nechte si otevřené pouze jedno okno prohlížeče, které potřebujete k videohovoru. Zvažte také přepnutí okna videohovoru do režimu celé obrazovky, aby byla skryta veškerá oznámení, která Vám chodí na počítač nebo která jste zapomněli ztišit. 

Použijte sluchátka

Dalším smyslem, který může být velmi jednoduše rozptýlen je sluch. Rozptýlením může být cokoli. Od švitoření ptáků, přes houkající sanitky až po rekonstrukci bytu v patře nad Vámi. Může se stát, že okolní zvuky budou tak silné, že je neovlivníte a bude třeba změnit místo, ze kterého hovor uskutečníte. 

Používání sluchátek Vám nicméně může pomoci blokovat rušivé zvuky, které by mohly upoutat Vaši pozornost a nejen to! Navíc Vám usnadní porozumění kolegovi, který mluví na druhé straně. Je tím pádem pravděpodobnější, že se budete i více soustředit. Dnes jsou na trhu sluchátka s aktivním potlačením hluku, které Vám opravdu spolehlivě vyfiltrují okolní rušivé zvuky.

Role dobrovolníka

Během konference zvažte roli dobrovolníka. Vaši soustředěnosti to jistě prospěje. Nabídněte se, že budete hlídat čas, že budete pouštět kolegy z čekárny do místnosti… Ať je to cokoli, aktivní role v rámci videohovoru Vám pomůže udržet pozornost.

Předstírejte, že existuje kvíz

Princip funguje podobně jako při psaní poznámek – představte si, že na konci schůzky proběhne kvíz. Pokud budete chtít kvíz absolvovat (jistěže ano!), bude Vás to nutit dávat během konference pozor. 

Dejte si pauzu

V případě že jste vyzkoušeli všechny tipy a stále se Vám nedaří pozornost udržet, zkuste promluvit se svým nadřízeným o vynechání některých schůzek. Ačkoli nejspíš nebudete moci vynechat všechny a napořád, alespoň dočasná pauza Vám pomůže zotavit se z únavy z videohovorů. Posléze se vrátíte soustředěnější a budete mít více energie než kdy dříve. 

Zůstat motivovaný a soustředěný během schůzek není vždy nejjednodušší úkol, ať už jsme doma nebo v kanceláři. Když však budete mít snahu předejít vyrušení a budete se snažit být aktivní během konání hovoru, zjistíte, že jste schopni soustředit se na jakékoli (i velmi obtížně uchopitelné) téma.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.