Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

Čeká vás zasloužené volno a nechcete pracovat i o dovolené? Přinášíme několik tipů, na co nezapomenout, abyste si mohli naplno odpočinout, a jak postupovat, abyste neměli žádné starosti ani s návratem do práce.

1. Vyřešte vše zavčas

Všechny aktivity, které jsou na vaši zodpovědnost, vyřešte včas před odjezdem. Pokud vše s dostatečným předstihem naplánujete a zajistíte, nebudou vás při návratu z dovolené čekat žádné nedořešené zakázky nebo rozpracované úkoly. Pokud předem víte, co vás po příjezdu čeká, vše si dopředu sepište. Během dovolené nebudete muset na povinnosti myslet a máte také jistotu, že na nic nezapomenete. Je pravděpodobné, že některé projekty nebudete moci dokončit ještě před odjezdem. Raději proto myslete dopředu a naplánujte si všechny další kroky, které budete muset udělat po příjezdu.

2. Zajistěte si zástup

Ověřte si, co vše by se mělo během vaší nepřítomnosti dít a pokud byste do toho museli jakkoliv zasahovat, delegujte práci na vaše kolegy nebo ty, které vás ve vaší přítomnosti zastupují. Informujte všechny o detailech nebo lidech, na které je třeba se v případě potíží obrátit. Tito lidé by také měli mít k dispozici materiály, které jsou k výkonu práce potřeba, nebo k nim mít alespoň zajištěný přístup. S kolegy, kteří vás v nepřítomnosti zastoupí, se domluvte, v jaké fázi se vaše jednotlivé aktivity nacházejí a proberte vše, co by se v následujících krocích mohlo dít a jaké komplikace by mohly nastat.

3. Informujte své okolí

O své nepřítomnosti informujte všechny, se kterými v práci komunikujete nebo spolupracujete. Rozešlete e-maily a informujte ostatní, v jakém konkrétním období nebudete k dispozici. Abyste dali najevo, že vám práce není lhostejná, můžete připsat také stav aktuálních činností a čemu se budete věnovat po vašem příjezdu. Zároveň přidejte kontakt na kolegu nebo váš zástup, kterého budou moci v urgentním případě kontaktovat.

4. Nastavte si oznámení „nejsem v práci“

Na svém e-mailu si nastavte automatickou odpověď s informací, že aktuálně nejste přítomni a užíváte si dovolenou. Přidejte však jméno vašeho kolegy nebo zástupu s telefonním číslem a e-mailovou adresou. Zajistíte tak selekci urgentních případů a po příjezdu můžete řešit e-maily, které se opravdu týkají jen vaší činnosti. Zároveň se tak budou automaticky odmítat akce vložené do kalendáře pod vaším jménem. Pro ještě klidnější návrat do práce doporučujeme toto oznámení protáhnout o jeden den – vyhnete se tak tomu, že vás bude po příjezdu hned někdo bombardovat.

Užijte si to. Práce bude. My ne.

Dovolená není od toho, abyste pracovali. Lidé si díky moderním technologiím a digitalizaci zvykli na to, že jsme neustále připojení a kvůli tomu si myslí, že není problém kdykoliv a odkudkoliv pracovat. Nechte proto počítač i další pracovní technologie doma a na telefonu si vypněte notifikace ze všech e-mailů nebo aplikací. Kolegy informujte, že odjíždíte a nebude možné vás zastihnout, případně nebudete mít k dispozici nic, abyste mohli urgentně něco řešit. Na telefonáty nereagujte a nastavte si automatickou sms, že jste aktuálně na dovolené a ozvete se po vašem příjezdu, případně si nastavte hlasovou schránku.

Pokud jste však v takové pozici, že se pracovním činnostem budete muset věnovat i na dovolené, stanovte si konkrétní čas, kdy vás bude možné zastihnout. Uvědomte si však, že nepřetržitá práce je nereálná. Může vést k poklesu efektivity a v nejhorším případě také k vyhoření a kvůli tomu jste na dovolenou odjeli, abyste se takovému stavu vyhnuli. Pokud se rozhodnete pracovat i na dovolené, nejenže tím omezíte svůj odpočinek, ale také aktivity a své blízké, se kterými volný čas trávíte. 

Do práce se vracejte postupně 

Návrat do práce po dovolené neuspěchejte a raději si po příjezdu dejte ještě den-dva na vybalení, srovnání vašeho režimu a aklimatizaci. Předem si domluvte alespoň home office a jeden den se věnujte e-mailům a přípravě na návrat do kanceláře. Vyhnete se tak velkému šoku, který může při příchodu do práce nastat.

Raději zvolte postupný návrat a věnujte se zanalyzování aktuální situace. Zjistěte, v jakém stavu se vaše úkoly nachází a proberte s kolegy, jaké situace nastaly a co se ve vaší nepřítomnosti dělo. Do pracovního tempa se dostávejte postupně, abyste se hned první den neodrovnali. S plánováním schůzek také alespoň jeden den počkejte.


Pauzu od práce si zaslouží každý. Sbírání nových sil pomůže vašim nápadům i kvalitě práce, proto si váš mozek potřebuje jednou za čas odpočinout. Zapomeňte tedy na vše, co vás čeká v práci po příjezdu. Poddejte se raději na 100 % všem možnostem relaxu a během dovolené se nezabývejte prací ani žádnými jinými stresory a užijte si volno naplno! 

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.