Work-life balance aneb jak dosáhnout rovnováhy?

Work-life balance aneb jak dosáhnout rovnováhy?

„Nemám vůbec čas.“

„Nemám žádný život.“

„Pracuji, ale nic nestíhám.“


Poznáváte se? Situace, kdy vám práce bere většinu vašeho života pak opravdu může vést k pocitu, že na ten osobní už toho moc nezbývá. Snažíte se, aby vám pracovní nasazení nebo vlastní podnikání neomezovalo vztahy s rodinou, nezaplňovalo víkendy a nebralo čas na vaše koníčky? Ne? Pak je nejvyšší čas začít, abyste předešli syndromu vyhoření a především našli rovnováhu mezi těmito dvěma, zcela odlišnými, úrovněmi.

Je zcela pochopitelné, že v náročnějším zaměstnání, vlastním podnikání nebo při vaší vyšší pozici, nelze tyto dvě sféry zcela oddělit. Proto je podstatné právě slovo balance neboli rovnováha (vycházejí z pojmu work-life balance), abyste v těchto dvou úrovních našli ten správný poměr. Rovnováha neznamená trávit stejné množství času v práci a v soukromí, ale vyjadřuje sladění těchto dvou oblastí. Nikdo vám neurčí konkrétní číslo, zda se na 60 % věnovat práci a na 40 % osobnímu životu, jaký poměr je moc nebo málo. Každý má jiné potřeby a tuto hranici má nastavenou jinak a samozřejmě se může i průběžně měnit. Rozdíl bude v době, kdy nastupujete do nového zaměstnání, zakládáte firmu nebo naopak rodinu. Jindy zase potřebujete upustit v práci, abyste nabrali nové síly a strávíte čas s rodinou, na dovolené nebo se budete věnovat sami sobě. 

Díky smart technologiím a vašemu neustálému online připojení máte možnost odesílat emaily i během výletu s rodinou nebo naopak v práci řešit dovoz nákupu domů a podobně. Můžete to brát jako skvělý multitasking, ale ve výsledku se pak ani na jednu věc nesoustředíte na 100 %. V době nařízených home office je situace navíc mnohem komplikovanější, jelikož přeskakujete z práce do práce – tedy od vašeho zaměstnavatele k domácím pracím nebo dětem, a tak pořád dokola. Abyste se z toho nezbláznili a mohli každý den uzavřít pracovní kapitolu a věnovat se svému osobnímu životu, zkuste aplikovat některé z těchto tipů: 

◾ Vždy si určete, kde ještě můžete zvolnit a kde už uznáte, že ne. Zároveň by pracovní i osobní úroveň měla disponovat co možná největší stabilitou, aby stále jedna nepřevažovala druhou.

Určete si pracovní priority. Zorganizujte si práci a sepište si seznam úkolů, které v daný den chcete splnit. Nedávejte si nereálné cíle, ale zároveň dodržte deadline a neutíkejte od rozdělané práce. V jednom z našich předešlých článků najdete i tipy na aplikace, které vám mohou pomoci s plánováním a hospodařením vašeho času.

Plánujte si i svůj volný čas. Věnovat se spánku, svým koníčkům nebo rodině by měla být stejná priorita jako práce. Neodkládejte návštěvu prarodičů na „až toho nebude tolik“. Vyhnete se jak už zmíněnému syndromu vyhoření, ale také rodinným krizím. 

Myslete dopředu. Pokud v kalendáři vidíte, že vás o víkendu čeká rodinná oslava na druhé straně republiky a jen půl dne strávíte cestováním, pravděpodobně už nestihnete dokončit práci, kterou v týdnu stále odkládáte. Dokončete váš rozdělaný úkol včas a užijte si narozeninový víkend bez špatných myšlenek na to, co vás čeká po příjezdu domů na stole.

Počítejte s rezervou. Je skvělé mít vysoké cíle, ale berte v potaz také vaši mentální i fyzickou energii, které ne vždy můžete mít dostatek. Nebuďte na sebe naštvaní pokaždé, když nestihnete jeden úkol z deseti nebo když odmítnete jít s přáteli na pivo, protože si potřebujete odpočinout.

Dodržujte pracovní dobu. Pokud pracujete v zaměstnání, kde je jasně stanovená pracovní doba, zkuste všechnu práci vykonat zde a netahat si přesčas domů. Pokud pracujete z domu, vymezte si prostředí, kde pracujete a kde odpočíváte, jako jsme popsali v článku jak zůstat efektivní na home office, a zároveň požádejte zbytek domácnosti, aby tento váš prostor tolerovali.

Využijte firemní benefity. Jedním z nich může být například možnost firemních mateřských školek, které pomáhají pracujícím rodičům s jejich organizací práce a zároveň soukromím. Někteří zaměstnavatelé také podporují přítomnost vašich domácích mazlíčků – nemusíte se alespoň celý den stresovat, že musíte spěchat domů vyvenčit psa. 

Vkládejte energii do věcí, na kterých vám opravdu záleží. Je jen na vás, čím svůj drahocenný čas strávíte – s lidmi, kteří ani nestojí o vaši přítomnost nebo prací, kterou odvádíte za někoho jiného a zdržuje vás? Zamyslete se a možná si ušetříte spoustu času i energie. 

Za odvedenou práci se odměňte. Třeba dovolenou. Odpočinete si, přijdete na jiné myšlenky a zotavíte se z neustálého pracovního koloběhu. Naberete síly, budete výkonnější a možná najdete i nový koníček.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.