Zkušební doba: tři měsíce stresu nebo příležitost zazářit?

Zkušební doba: tři měsíce stresu nebo příležitost zazářit?

Nástup do nové práce s sebou nese spoustu emocí. Stejně jako vzrušující a osvěžující to může být i etapa náročná až stresující. Obzvlášť, pokud jste zcela změnili obor a čekají vás tři měsíce plné nových informací a učení se nových postupů. Zkušební doba je však „zkušební“ pro obě strany. Nejen, že sami chcete udělat dojem na zaměstnavatele, ale měli byste přemýšlet i nad tím, zda je pro vás tohle místo tím pravým. Není nic špatného na tom zjistit, že jste čekali jinou náplň nebo že by vás práce jinde mohla i více bavit. Jak tedy tyto tři měsíce proměnit ze stresu v něco užitečného a odrazového ve vaší kariéře?

1. Nastavte si cíle

Stanovení jasných a dosažitelných cílů je během zkušební doby zásadní. Prodiskutujte své cíle se svým nadřízeným, abyste zajistili vzájemný soulad s očekáváním, které si po třech měsících můžete vyhodnotit. Dobře definované cíle vás nejen udrží v soustředění, ale také vám pomohou efektivně měřit váš pokrok a přínosy firmě.

2. Přijměte nové výzvy

Během zkušební doby se setkáte s novými systémy, procesy, postupy, povinnosti a hlavně lidmi. Přijměte vše jako příležitost rozšířit své dovednosti. Buďte proaktivní při získávání znalostí a neváhejte se ptát. Vaši kolegové a nadřízení ocení vaši ochotu učit se, a navíc vám to pomůže se rychleji adaptovat na novou pozici. Buďte otevření změnám a přizpůsobte se novým situacím. Pracoviště může být dynamické a vaše schopnost přizpůsobit se vašemu zaměstnavateli prokáže vaši odolnost, ale i všestrannost.

3. Buďte otevření zpětné vazbě

Konstruktivní zpětná vazba je cenným zdrojem pro profesní rozvoj. Aktivně vyhledávejte zpětnou vazbu od svých kolegů i nadřízených, abyste se dál zaměřili na své silné stránky a naopak oblasti, kde se můžete zlepšit. Pomocí těchto informací upravte svůj přístup a dokažte sobě i ostatním svoji schopnost rozvoje.

4. Dejte prostor iniciativě

Iniciativa je vlastnost, kterou zaměstnavatelé vysoce oceňují. Neomezujte se na přidělené úkoly, ale zkuste hledat příležitosti, jak přispět nad rámec daného úkolu. Tento proaktivní přístup prokazuje vaši oddanost firmě a může vás odlišit od ostatních. Pokud je tomu nadřízený nebo tým otevřen, svěží nápady rozhodně uvítají a příště půjdou s žádostí o radu přímo za vámi.

5. Budujte vztahy

Budování pevných vztahů se svými kolegy je pro úspěšnou kariéru nezbytné. Udělejte si čas na seznámení se svými spolupracovníky a neváhejte je oslovit s žádostí o radu nebo spolupráci. A nebo je po práci pozvěte na pivo. Kvalitní a nefalešné vztahy na pracovišti navíc mohou otevřít dveře i budoucím příležitostem. Nebojte se proto rozšiřovat síť kontaktů napříč celou firmou.

6. Řekněte svůj názor

Stejně jako iniciativa a proaktivita je důležitý váš hlas. I schopnost stát si za svým rozhodnutím. A může se jednat i o stanovení si hranit mezi svými kolegy, ale také ujasnění si vašich zodpovědností, pokud na vás bude chtít nadřízený nebo kolega zkoušet hodit úkoly, které se zcela vymykají vaší pracovní pozici. Naopak však můžete během zkušební doby zjistit, co vás na práci nejvíce baví a v rámci zpětné vazby upozornit na fakt, že tuto činnosti by vás bavilo prozkoumat hlouběji.

7. Zůstaňte pozitivní 

Stres je přirozenou součástí každého nového zaměstnání, zejména ve zkušební době. Zachování pozitivního přístupu a odolnosti vůči výzvám však může znamenat významný rozdíl oproti dalším novým zaměstnancům. Zaměřte se spíše na řešení než na problémy samotné a nenechte se odradit neúspěchem. Během vaší kariéry jich pravděpodobně zažijete několik a je to zcela přirozené. Důležité je si z nich odnést ponaučení a zkušenost pro příště.

8. Pracujte s time managementem

Efektivní řízení vašeho času je během zkušební doby klíčové. Stanovte si priority svých úkolů, vytvořte si plán a vyhněte se prokrastinaci, abyste zajistili dodržování termínů a efektivní plnění svých povinností. Kvalitní time management ocení všichni kolegové, a bezpochyby i nadřízení, kteří spoléhají nebo jsou odkázaní na vaše výsledky.

9. Komunikujte efektivně

Efektivní komunikace je klíčová. Při komunikaci s kolegy a nadřízenými buďte jasní, struční a profesionální. Aktivně naslouchejte a v případě potřeby požádejte o vysvětlení, abyste předešli nedorozuměním.

10. Dokumentujte své úspěchy

Během zkušební doby si veďte záznamy o svých úspěších, bez ohledu na to, jak malé se mohou zdát. Tato dokumentace bude neocenitelná, když přijde čas pro hodnocení výkonu nebo diskuse o vaší budoucnosti se společností. Poslouží vám také jako připomínka toho, jak daleko jste během pouhých tří měsíců došli. A pokud se to zrovna tady nepovede, můžete se tím pochlubit na příštím pohovoru.

11. Využijte mentorství

Pokud vaše pracoviště nabízí mentorský program, zvažte jeho využití. Mentor vám může poskytnout nejen podporu a cenné poznatky, které vám pomohou procházet zkušební dobou efektivněji, ale pomáhá vás po celou dobu zkušební doby vést tím správným směrem, pokud si sami nevíte rady. Jestliže takový program není ve firmě k dispozici, neváhejte oslovit zkušenějšího kolegu pro neformální mentorství. 

12. Investujte do svého profesního rozvoje

Využijte všechny možnosti, které zaměstnavatel v rámci benefitů nabízí. Účastí na příslušných školeních, workshopech nebo kurzech prokážete váš zájem, ale i odhodlání zlepšovat své dovednosti a znalosti, což je vždy pouze přínos jak pro vás, tak i vašeho zaměstnavatele. 

Tip na závěr!

Nepřepalte začátek. Je totiž vždy prostor se kam posouvat. Zaměstnavatel bezpochyby ocení váš zápal pro práci a jeden skvělý nápad za druhým, avšak nedopusťte, abyste všechny esa z rukávu vyčerpali prvních pár dní v práci. Dejte si prostor pro rozhled, navnímejte místní firemní kulturu, sžijte se se vším novým a uvidíte, že postupně budete získávat více jistoty a prostoru pro nápady a zlepšování. A nezapomeňte, že ne na vše musíte říct vždy ano. Jste v práci noví a máte nárok na to nevyhovět se vším hned každému, pokud na to nemáte kapacity. Snažte se však všechny tyto situace profesionálně komunikovat.

Zkušební doba se může zdát skličující, ale při správném nastavení mysli a přístupu může být odrazovým můstkem k úspěšné kariéře. V každém případě byste ji proto měli využít na maximum a proměnit ji v cennou příležitost k osobnímu i profesnímu růstu. Nikdy nevíte, kam vás zrovna tyto tři měsíce mohou posunout. Třeba i k výběru nového zaměstnání – s nabídkami vám pomůžeme tady.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.