Zpátky do lavic?! Přinášíme 8 tipů dalšího vzdělávání

Zpátky do lavic?! Přinášíme 8 tipů dalšího vzdělávání

Mnoho lidí tvrdí, jak by se už nikdy nechtěli vrátit do školy. Přesto se ale často rozhodnou pokračovat ve vzdělávání, aby se posunuli ve své kariéře, naučili se nové dovednosti a nebo zkrátka chtějí zažít něco nového. 

Existuje několik cest, které mohou vyhovovat různým zájmům a cílům. V prvé řadě proto zjistěte, jaké možnosti existují, a co pro vaše potřeby bude nejlepším rozhodnutím. Zde přinášíme několik tipů, mezi kterými se možná skrývá to pravé pro vás.

1. Pomaturitní studijní programy

Postsekundární studijní programy jsou běžnou formou dalšího vzdělávání. Takové programy nabízejí například jazykové školy a povětšinou zde nemusí studovat pouze studenti ve věku po střední škole. Závěrem může být také obdržení jazykového certifikátu, který může být klíčem k postupu ve vaší kariéře. Znalost více jazyků je výhoda skoro v každém odvětví. V dnešní době může být znalost zejména angličtiny nepostradatelná. Nezapomeňte tedy vaše jazykové znalosti a jejich dosaženou úroveň uvést ve svém životopise.

2. Dálkové studium na vysoké škole

Asi nejintenzivnější varianta, kterou můžete sloučit se zaměstnáním, ale také varianta, která vás pravděpodobně připraví o volné víkendy po následující měsíce. Na druhou stranu, čím intenzivnější studium, tím viditelnější efekt a to nejen co se týče dovedností, ale i kariérního růstu. A i v tomto případě je z čeho vybírat. Pokud vás standardní studijní programy státních vysokých škol tolik neoslovují, můžete zkusit studium na soukromé škole v programech MBA, BBA nebo MSc. Přestože se jedná o nákladnější způsob vzdělávání, stále je to investice do sebe a ta se vždy vyplatí. 

3. Online kurzy

V dnešní době často narazíte i na bezplatné nebo cenově dostupné online kurzy. Můžete použít vyhledávač k nalezení kurzů, které vyhovují vašim konkrétním zájmům a cílům. Velmi často jsou kurzy nastaveny tak, abyste mohli pracovat vlastním tempem. Vybírat si dnes můžete opravdu téměř z každého odvětví. 

Velmi populární je například výuka cizích jazyků, a to ať už přes strukturované online kurzy nebo mobilní aplikaci na procvičení slovní zásoby. Pokud vás srdce táhne spíš k IT, odpovědí pro vás může být ENGETO a jejich programátorské kurzy. A kdyby vás zajímal třeba marketing, vyzkoušet můžete PrimaKurzy. Možností je nespočet a pravděpodobně chvíli potrvá, než najdete to ideální řešení pro vás. Pokud vaše studium tedy nepůjde podle plánu, určitě se vašeho cíle nevzdávejte, ale zkuste se nejprve poohlédnout pro vhodné alternativně, která bude více odpovídat vašemu stylu učení. 

4. Rozšiřující kurzy

Jedná se o kurzy, které vysoké školy a univerzity nabízejí lidem, kteří nejsou zapsáni jako studenti. Můžete zde ale absolvovat kurzy, abyste mohli dále rozvíjet svoji kariéru, naučit se nové dovednosti nebo pracovat na svém osobním rozvoji.

5. Školení na pracovišti

Pokud váš zaměstnavatel pravidelně realizuje školení na pracovišti, využijte toho.  Můžete si tak osvojit nové dovednosti a znalosti, které rovnou uplatníte ve svém současném zaměstnání a hodit se vám budou i celou vaši kariéru. Pokud si chcete ze školení odnést maximum, můžete si navíc přečíst náš článek o tom, jak si správně psát poznámky.

6. Odborné akce

Účast na odborných akcích je další možností, jak se dále vzdělávat. Akce se mohou konat prostřednictvím zaměstnavatelů, profesních organizací a dalších subjektů ve vašem oboru. Mezi běžné odborné akce patří konference, veletrhy, semináře a workshopy. Zároveň na takových akcích můžete využít příležitosti rozšířit své kontakty  a zaměřit se na networking.

7. Dobrovolnictví

Vzdělávání nemusí být jenom o znalostech a praktických dovednostech. Dobrovolnictví je další způsob, jak se učit a růst jako člověk. Můžete hledat různé dobrovolnické příležitosti, které vám umožní dozvědět se více o oboru, procvičit dovednosti a získat zkušenosti. 

8. Samostudium

Dalším typem je samostatné studium. Můžete si ho zcela navrhnout tak, aby vyhovovalo vašim konkrétním zájmům, cílům a potřebám. Často můžete pracovat i s lektorem nebo jiným akademickým profesionálem, který vám poskytne materiály i zpětnou vazbu.

Jak postupovat při výběru?

Přemýšlejte o svých zájmech a vyhledávejte kurzy, které se týkají témat, nebo dovedností, které chcete rozvíjet

Stanovte si cíle. Díky tomu vybírejte kurzy, které vás naučí dovednostem nezbytným k úspěchu ve vaší kariéře, nebo kurzy, které naplní vaše osobní zájmy.

Zvažte svůj rozvrh. Pokud například pracujete na plný úvazek a večer máte volný čas, můžete hledat příležitosti dalšího vzdělávání, které můžete navštěvovat večer nebo v klidu z pohodlí domova. 

Vytvořte si rozpočet. Vyhledávejte bezplatné možnosti dalšího vzdělávání, včetně komunitních služeb a bezplatných online kurzů.

Prozkoumejte konkrétní příležitosti. Vyhledávejte v konkrétních kategoriích vašeho oboru. Při rozhodování vám může pomoci, jaká témata se aktuálně řeší a jakou nástavbu si ve vaší kariéře můžete doplnit.


Nejenže další vzdělávání rozvine vaše znalosti a dovednosti a získáte tak další skvělé položky do svého životopisu, můžete se díky tomu dostat na místa, která vaši kariéru opět posunou kupředu. Můžete se seznámit s odborníky, kteří také mohou mít významný vliv na váš profesní růst. V neposlední řadě můžete díky novým dovednostem požádat i o povýšení nebo vyšší mzdu. Ale především dáte i sobě najevo, že jste ochotni vynaložit úsilí, abyste se učili a zlepšovali.

Další vzdělávání je mnohdy umožněno i ze strany zaměstnavatele. Zeptejte se, jaké benefity v této oblasti firma nabízí, a využijte jich na maximum.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.