8 způsobů, jak se vypořádat s nepříjemným kolegou

8 způsobů, jak se vypořádat s nepříjemným kolegou

Ruku na srdce, snad na každém pracovišti se nejspíš najde alespoň jeden jedovatý kolega, který zkouší vaši trpělivost a má talent narušovat vaši produktivitu. Jednání s takovými jednotlivci může být náročné a vysilující, ale je velmi důležité zachovat fungující a nekonfliktní pracovní prostředí. Zachováním profesionálního přístupu můžete v takových situacích minimalizovat dopad na vaši celkovou pohodu a pracovní výkon. Bude to ale stačit? Pojďme si raději představit několik dalších praktických tipů, které vám pomohou vypořádat se s otravným kolegou a podpořit pozitivní atmosféru na pracovišti. 

Zachovejte klid a objektivitu

Při konfrontaci s otravným kolegou je důležité zůstat klidný a vyrovnaný. Nedovolte proto svým emocím, aby vás ovládly, protože impulzivní reakce mohou problém ještě zhoršit. Místo toho se zkuste zaměřit na příčinu konfrontace, její pochopení, a zvažte možná řešení.

Otevřená komunikace

Často vám totiž pomůže vyřešit konflikty a ujasnit si nedorozumění. Vyberte si vhodný čas a místo k vyjádření svých obav. Buďte konkrétní ohledně chování, které vás obtěžuje, a uveďte příklady, které ilustrují vaše názory. Zůstaňte s respektem a pozorně naslouchejte také jejich pohledu. Konstruktivní dialog může vést k vzájemnému porozumění a potenciálnímu řešení. Více o tom, jak na komunikaci s kolegy, jsme popsali v tomto článku.

Stanovte si hranice

Nastavení osobních hranic je při jednání s protivným kolegou zásadní. Určete si, co vám vyhovuje a co považujete za nepřijatelné. Jasně sdělte své hranice svému kolegovi a ujistěte se, že rozumí důsledkům při jejich překročení. 

Vyhledejte podporu

Pokud vaše snaha řešit situaci přímo nepřinese žádné pozitivní výsledky, bude možná lepší vyhledat podporu u důvěryhodných kolegů, nadřízených nebo na HR. Podělte se s nimi o své obavy a požádejte je o radu, jak situaci efektivně řešit. 

Zaměřte se na svou práci

I když se takovým člověkem snadno necháte rozptýlit, je důležité se dokázat stále soustředit na svou práci. Udržujte si profesionální mindset a upřednostňujte své úkoly a povinnosti. Tím, že se zaměříte na svou práci a odvedete ji kvalitně, prokážete svou oddanost a ukážete, že nedovolíte, aby vás ve výkonu brzdilo jakékoli rozptylování. Na druhou stranu nedovolte, aby takové chování bylo považováno za samozřejmé a akceptovatelné. Každý potřebuje k práci klid, a přestože zvládáte i přes rušení efektivně pracovat, neměl by nad situací zaměstnavatel nebo nadřízený mávnou rukou.

Upřednostněte sebe

Jednání s nepříjemným kolegou může být psychicky i emocionálně vyčerpávající. Je proto důležité myslet hlavně na sebe a upřednostnit péči o sebe, udržíte si tak větší pohodu. Věnujte se činnostem, které vám pomohou relaxovat, jako je cvičení, trávení času s blízkými nebo vaše záliby. Péče o sebe vám nejen pomůže situaci zvládnout, ale také zvýší vaši odolnost a celkovou spokojenost s prací.

Zapište si jednotlivé incidenty

Pokud otravné chování vašeho kolegy i přes vaši snahu to změnit stále pokračuje nebo se stupňuje, zvažte zdokumentování konkrétních incidentů. Uchovávejte záznamy o datech, časech a podrobnostech každé události spolu se všemi zúčastněnými svědky. Tato dokumentace může být cenná, pokud budete v budoucnu potřebovat situaci hlásit personalistům nebo vyššímu managementu. 

Neztrácejte humor!

Pokud vám výše uvedené tipy připadají moc sofistikované, máme pro zkrocení nepříjemností na pracovišti ještě poslední tip, při kterém si zachováte zdravý rozum. A to je smysl pro humor. 

Pokud vás kolegové přivádějí k šílenství, zkuste si vždy zachovat chladnou hlavu, reagovat na něj s úsměvem a k odzbrojení použít váš svérázný humor. Se špetkou vtipu totiž můžete nejen čelit výzvám, ale možná tím otravného kolegu do příště odradíte. Smích je často tím nejlepším lékem na tyto typy spolupracovníků, tak je pobavte :)


Jednání s otravným kolegou v každém případě vyžaduje trpělivost, odolnost a efektivní komunikační dovednosti. V konečném důsledku je podpora pozitivního a respektujícího pracoviště přínosem pro všechny strany a přispívá k produktivnějšímu a naplňujícímu pracovnímu prostředí.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.