Motivační dopis: inspirace a vzory, které zaujmou

Motivační dopis: inspirace a vzory, které zaujmou

V minulém článku jsme si představili podstatu motivačního dopisu, který by měl doplňovat vaši žádost o zaměstnání. Jak ho napsat, abyste postoupili ve výběrovém řízení? Přinášíme několik vzorů, na co se zaměřit a jak napsat takový motivační dopis, který zaujme.

Struktura je důležitá

Motivační dopis, stejně jako jakýkoliv formálnější dokument, by měl být jednoduchý, organizovaný, dobře čitelný a dodržovat vlastní normy a pravidla. Přestože je pravděpodobné, že svůj motivační dopis posíláte online, měli byste jej přesto strukturovat, jako by se jednalo o fyzický dopis. Což také zahrnuje uvítací pozdrav i rozloučení na závěr, případně vaše kontaktní údaje. 

Stejně tak byste měli svůj motivační dopis adresovat konkrétní osobě odpovědné za výběrové řízení. Tyto informace můžete najít většinou u samotného inzerátu. Váš motivační dopis tak bude mít osobnější nádech a personalistovi tak dáte vědět, že celý proces berete vážně. Náboráře vždy zajímá, jakou vášeň a nadšení můžete vnést již do žádosti o zaměstnání. Mohou si tak o vás udělat konkrétnější představu, a navíc si tím zvýšíte šance k pozvání na pohovor.

Více o struktuře a o tom, jak motivační dopis napsat tak, aby vám přinesl pozvání na pohovor se dozvíte v článku Jak napsat motivační dopis v 7 krocích. Teď už ale ke konkrétním vzorům, které můžete využít jako šablonu pro inspiraci. 

Vzor 1 – žádost o zaměstnání

Vážený/á pane/paní [příjmení příjemce],

jmenuji se [vaše jméno] a jsem [pozice/kvalifikace/obor studia]. Píši Vám s žádostí o [název pracovní pozice] v [název společnosti], kterou jsem objevil/a na [název konkrétního webu/média/sociální sítě].

Tato pozice mě zaujala, protože [konkrétní důvody, proč chci pracovat v této firmě]. Obzvláště mě zajímá vaše [oblast, ke které máte vztah a chcete se v ní rozvíjet], protože [důvody výběru].

Jsem absolventem/kou [název oboru a školy]. Velmi mě baví [pracovní činnosti, které jsou vaší nejsilnější stránkou]. Cítím, že bych byl/a pro Vaši společnost přínosem, protože jsem [seznam kladných vlastností]. Mám zkušenosti s/v/z [seznam dovedností nebo pracovních pozic spojené se jmény firem], které jsem dále rozvíjel/a prostřednictvím [školení, kurzy, semináře, stáže]. V příloze také zasílám bližší životopis k posouzení. 

Děkuji, že jste si udělal/a čas na zvážení mé žádosti. Máte-li na mě nějaké dotazy, kontaktujte mě prosím na [preferované kontaktní údaje]. 

S přáním hezkého dne,

[Vaše jméno]

Vzor 2 – žádost o zaměstnání

Vážený/á pane/paní [příjmení příjemce],

jmenuji se [vaše jméno] a rád/a bych se zúčastnil/a výběrového řízení na pozici [název pozice], kterou Vaše společnost inzerovala na [název konkrétního webu/média/sociální sítě].

Již druhým rokem zastávám pozici [konkrétní popis pozice] ve společnosti [název firmy] zabývající se [popis zaměření]. Z důvodu [reorganizace/stěhování/změny sídla společnosti/konkrétní problém] si nyní hledám zaměstnání podobného charakteru.

Mohu nabídnout především:

◼ velice dobré komunikační a organizační schopnosti [jiné silné vlastnosti]

zkušenosti z oblasti [konkrétnější popis, který souvisí s pozicí]

aktivní znalost [konkrétního] jazyka slovem i písmem (v roce [xxxx] jsem ukončil/a [několikaleté studium/jazykovou školu/pobyt v zahraničí/kurz])

Práce v [popis oblasti/zaměření] mě baví a naplňuje. Považuji se za člověka aktivního, systematického, kterému se daří vycházet s lidmi [další pozitivní vlastnosti/úspěchy].

Do nového pracovního poměru mohu nastoupit ihned. Uvítám příležitost setkat se s Vámi osobně.

V případě Vašeho zájmu mne, prosím, kontaktujte na níže uvedeném tel. čísle nebo e-mailu.

S pozdravem a přáním pěkného dne,

[Vaše jméno]

[telefonní číslo]

[e-mailová adresa]

Vzor 3 – žádost o zaměstnání

Vážený/á pane/paní [příjmení příjemce], 

jmenuji se [vaše jméno] a zaujala mne pracovní nabídka na pozici [název pozice] ve Vaší společnosti. Příležitost pracovat právě v [název společnosti] považuji za mimořádně atraktivní. Inzerát mne oslovil především vzhledem k mému zájmu o [konkrétní zájmy a oblast práce vztahující se k pozici], a také proto, že bych zde mohl/a využít veškeré své dosavadní zkušenosti. Coby zákazník znám vysokou úroveň [poskytovaných služeb/kvalitu prodávaných produktů]. Jakožto bývalý zaměstnanec [název firmy] jsou pro mne tato kritéria také důležité i jako pro [konkrétní pozice – obchodníka/manažera].

Na mé poslední pozici [název pozice] ve společnosti [název firmy] zabývající se [konkrétní popis] jsem působil/a [počet let]. Věnoval/a jsem se [konkrétní činnosti práce]. Za [konkrétní číslo] let praxe v oblasti [konkrétní obor] jsem se naučil/a vidět příležitosti tam, kde jiní ne [jiná konkrétní a jedinečná vlastnost]. Při své práci nejčastěji využívám [konkrétní metody/nástroje/způsoby]. Díky [další zkušenosti/jazykové znalosti/doplněné vzdělání/absolvované kurzy/řidičský průkaz] jsem měl možnost působit v [názvy firem + případné popisy pracovních pozic].

Jsem [kladné vlastnosti] člověk, umím dobře [konkrétní schopnosti] a dokážu [další dovednosti]. Není mi cizí individuální práce, tak ani spolupráce v týmu. 

Detaily o mé pracovní historii naleznete v přiloženém životopise. Veškeré dotazy rád zodpovím na osobním pohovoru. Neváhejte mě, prosím, kontaktovat telefonicky nebo e-mailem.

Děkuji a přeji hezký den.

S pozdravem

[Vaše jméno]

[telefonní číslo]

[e-mailová adresa]

Vzor 4 - žádost o stáž nebo dobrovolnickou činnosti při studiu

Vážený/á pane/paní [příjmení příjemce],

jmenuji se [vaše jméno] a jsem studentem/studentkou [název školy a studovaného oboru]. Reaguji na výzvu pro [zájemce o stáž/dobrovolníky] zveřejněnou na webu [název webu]. Tato příležitost mě velice láká, protože mám přirozenou vášeň pro [konkrétní oblast], kterou rozvíjím při studiu.

Díky [studiu, vašim koníčkům, jiné pracovní zkušenosti] jsem se podílel/a na [konkrétní relevantní zkušenosti]. Rád/a jsem také [doplnění konkrétních dovedností] a zjistila/a jsem [oblast, ve které se chcete rozvíjet, kam chcete kariérně růst].

Věřím, že tyto dovednosti spolu se zkušenostmi, které jsem získal/a [shrnutí pozice nebo místa výkonu práce/studia] by pro vás byly přínosné. Také věřím, že bych se díky vám mohl/a naučit mnohem více, abych tak doplnil/a své vzdělání.

Práce v [název firmy] mě láká, protože [konkrétní hodnoty, které zastávají/čemu se věnují/s kým spolupracují]. Oceňuji také politiku [konkrétní oblast, které se zavazují], což dle mého názoru vede k [výsledek jejich snahy dle vašeho názoru/souznění s vašimi hodnotami].

Pevně doufám, že přijmete moji žádost o [popis pozice].

Pokud na mne budete mít jakékoliv dotazy, neváhejte mne kontaktovat na [preferované kontaktní údaje]. 

Děkuji a přeji hezký den.

S pozdravem,

[Vaše jméno]


Tyto šablony poskytují prostor pro nejdůležitější informace, které motivační dopis vyžaduje. Nejlepší motivační dopisy však mají osobní nádech, který vám pomůže vyniknout mezi ostatními.. Přizpůsobte si tuto šablonu přidáním dalších podrobností a několika větami vysvětlujícími své důvody a motivaci. I osobní a humorné vsuvky mohou pomoci vašemu motivačnímu dopisu vyniknout. 

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.