Tipy, jak si přivydělat, když rodičovský příspěvek nestačí

Tipy, jak si přivydělat, když rodičovský příspěvek nestačí

Pokud vám to situace, vlastní kapacita, a především dítě dovolí, je v dnešní době zcela běžné, když si na mateřské dovolené budete chtít přivydělat. Mnohdy nemusí být finance tím hlavním důvodem, může jít také o to neztratit kontakt s kolegy a nevypadnout z pracovního koloběhu, do kterého je často náročné se po mateřské vrátit. Jak na to? 

Mateřská vs. rodičovská dovolená

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů (pokud žena porodí dvojčata nebo vícerčata, tato doba se prodlužuje na 37 týdnů). Na mateřskou se nastupuje 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, konkrétní termín si v tomto rozmezí určuje každá žena sama. V období 6 týdnů před a 6 po porodu je vysloveně doba, kdy žena pracovat nesmí. Poté už záleží na jejím rozhodnutí. Přivydělat si může jak u svého zaměstnavatele, tak u jiného, ale v obou případech nesmí jít o totožnou práci. Pokud jste tedy dříve pracovala jako office manažerka, na mateřské si můžete přivydělat třeba jako asistentka marketingu. Pokud byste si přivydělávala prací pro jinou firmu, musíte mít písemné schválení od stávajícího zaměstnavatele.

Rodičovská dovolená poté navazuje na mateřskou a trvá až do čtyř let věku dítěte. Na rodičovskou dovolenou může nastoupit jak matka, tak otec dítěte. Nezapomeňte však, že zaměstnavatel má povinnost držet pracovní místo jen do 3. roku dítěte. 

Opět platí, že pro stávajícího zaměstnavatele je možné vykonávat pouze jiný druh práce než před nástupem na mateřskou a práci pro jinou firmu vám musí stávající zaměstnavatel schválit.

Zjistěte si, jaké máte možnosti

V prvé řadě se vždy ujistěte, jaké máte možnosti, jaké výhody vám nabízí stávající zaměstnavatel, jak vyřešíte hlídání dítěte během vaší práce nebo jaká pravidla platí pro osoby samostatně výdělečně činné. Všechny informace si zjistěte dopředu, abyste předešli ztrátě příspěvků od státu a nároku na podporu v mateřství. Nezapomeňte také, že je potřeba zajistit hlídání dítěte, abyste tak o rodičovský příspěvek nepřišli. Stačí se domluvit s někým z rodiny, přáteli zajistit si chůvu nebo využít jeslí. 

Jak si přivydělat

Možností, jak si na mateřské nebo rodičovské dovolené přivydělat je několik. Můžete vyzkoušet:

Brigády

Stále více firem začíná reagovat na potřeby zkrácených úvazků, takže je velmi reálné, že i ve svém oboru práci na pár hodin týdně najdete. Může jít o práci v obchodě, roznos letáků nebo výpomoc v sociálních službách. V dnešní době je už ve velkém měřítku téměř samozřejmostí také práce na home office, takže pokud chcete s ratolestí zůstat doma, i v takovém případě máte šance vysoké.

Práce z domu

Pokud se domluvíte na práci z domova, můžete vykonávat prakticky cokoliv. Záleží, jaká činnost vás baví, co vás láká vyzkoušet, v čem můžete firmě pomoci. Jste v něčem zruční, naučili jste se na mateřské novou dovednost? Proměňte ji v byznys. Z domu můžete vykonávat například tyto práce:

◾ Šití, pečení nebo jiné rukodělné práce na zakázku

Virtuální asistent/ka

Telefonní asistent/ka

Osobní asistent/ka

Výpomoc s běžnou administrativou

Psaní článků, copywriting, korektura textů

Správa webu 

Programování

Mzdový/á účetní

Technická podpora

Příprava obsahu na sociální sítě

Výuka cizích jazyků a dalších předmětů

Překlady článků, knih, webových stránek, reklamních textů, odborných dokumentů aj.

Administrace e-shopu a popis zboží

Vyplňování dotazníků

Kosmetické práce (vlasy, nehty, líčení aj.)

Poradenství ve vašem oboru

Příprava balíčků, vkládání reklamních materiálů do obálek

Další tipy na povolání, které můžete vykonávat z domu, jsme popsali v tomto článku.

Práce u stávajícího zaměstnavatele

V případě, kdy to povaha práce i váš zaměstnavatel umožňuje, je to nejjednodušší cesta, jak si při výchově dítěte přivydělat. Firma ocení, že o vás na dlouhou dobu nepřišla, vy budete v kontaktu se známými lidmi, a navíc nebudete složitě hledat jinou práci. Důležité je pouze dodržet podmínky, které práci na mateřské dovolené doprovázejí. Nejlepší je proto zvolit práci na dohodu či práci na zkrácený úvazek a domluvit se, do jaké míry bude potřeba docházet osobně do kanceláře. Opět nezapomeňte, že by tato činnost měla být odlišná od stávající pracovní pozice.

Stáže

Firemní stáže jsou velmi populárním nástrojem, který pomáhá nejen studentům a čerstvým absolventům získávat zkušenosti a praxi v oboru nebo si vyzkoušet zaměstnání, které je zajímá, ale také pracujícím, kteří se chtějí vybavit novými dovednostmi, získat skvělou referenci do životopisu nebo tím nastartovat novou kariéru. Firmám navíc může stážista přinést velmi přínosné nápady, inovace a čerstvý vhled do již zavedených procesů. Pokud vás toto téma zajímá, detailněji jsme ho probrali v tomto článku.

Zkuste tyto konkrétní tipy

Mnoho firem se snaží rodičům na mateřské či rodičovské dovolené umožnit skloubit pracovní i rodinný život od samého počátku. V Česku funguje několik specializovaných projektů, které pomáhají propojovat firmy a rodiče, kteří jsou doma s dětmi. Například:

Mamajob

Webový portál se snaží maminkám předat dovednosti, které jim usnadní návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené nebo díky kterým si dokážou nají práci, ve které budou spokojeni a díky kterou dokážou hladce skloubit pracovní i rodinný život. Na webu si můžete také prohlížet pracovní pozice od zaměstnavatelů, kteří podporují prorodinnou politiku nebo nabízí zkrácené či jinak flexibilní úvazky. Portál dále nabízí edukativní online workshopy, e-booky nebo e-learningová videa. 

Mumdoo

Tento projekt podporuje expertky, které jsou doma s dětmi a chtějí zužitkovat svou odbornost. Na jedné straně zkušená profesionálka s volnou kapacitou a na straně druhé firma, která má volnou pozici a nabízí flexibilní pracovní úvazek, který není závislý na fyzické přítomnosti. Mumdoo se zaměřuje především na oblast online marketingu, grafiky, překladů, práci s textem, HR, projektového řízení nebo administrativy.

M.arter

M.arter pomáhá rodičům s návratem do práce, s osobním růstem, i se začátky a rozvojem podnikání. Prostřednictvím videokurzů, webinářů, online skupinových či individuálních programů, konzultací a e-booků můžete získat znalosti, které lze ihned aplikovat v praxi. Portál nabízí také kariérové a individuální poradenství, online kurzy pro samoživitele zdarma a poskytuje nabídky práce, kterou lze skloubit s mateřstvím a rodinou.

Vzdělávání

Nejlepší investice, kterou pro sebe i svou kariéru můžete udělat, je vzdělávání. Pokud si chcete užít čas s potomkem doma a bez práce, ale cítíte, že by se vám hodilo doplnit si kvalifikaci nebo se naučit něco nového, je mateřská a rodičovská dovolená tou ideální dobou. Existuje několik cest, které mohou vyhovovat různým zájmům a cílům. V prvé řadě zjistěte, jaké možnosti existují, a co pro vaše potřeby bude nejlepším rozhodnutím. V tomto článku vám doporučíme několik tipů, mezi kterými se možná skrývá to pravé pro vás.


Mateřská/rodičovská dovolená může být však skvělou příležitostí, jak se začít věnovat práci, kterou jste vždy chtěli vyzkoušet. Zároveň si rozšíříte obzory, možná si najdete nový koníček. A navíc tím zapůsobíte i ve svém životopise. Zaměstnanci uvítají, když mezi vaše silné stránky patří pracovitost, přizpůsobení se různým situacím nebo time management, který jde s výchovou a prací ruku v ruce. V dnešní moderní společnosti se už zkrátka nehraje na to mít buď dítě nebo kariéru. Zvládnout můžete obojí. Držíme palce!

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.