Co (ne)dělat první dny v novém zaměstnání

Co (ne)dělat první dny v novém zaměstnání

Nástup do nového zaměstnání může být stresující i vzrušující zároveň. Chcete si být jisti, že v nové práci uspějete, a tak se snažíte udělat dobrý dojem a splnit veškerá očekávání vašeho nadřízeného. Ačkoli se snažíte naučit vše okamžitě, může nějakou dobu trvat, než se v novém zaměstnání aklimatizujete. První tři měsíce na nové pozici jsou jakýmsi prodloužením procesu přijímacího řízení, a proto je velmi důležité, abyste do práce každý den chodili připraveni udělat dojem.

Úspěch se nemusí měřit jen podle toho, čeho jste dosáhli ve své kariéře. Častokrát se usuzuje podle toho, jak jste se první den uvedli a jak jste se zapadli do týmu s novými kolegy. Již od prvního dne budete vytvářet nová pouta a budovat profesní vztahy a proto určitě nepodceňujte první dojem. Jakmile zjistíte, co se od vás očekává, stanovte si cíle a určete si rozumný časový plán k jejich dosažení. Cílem a zároveň úspěchem je situace, kdy se cítíte neustále motivováni a současně chápete náplň své práce. Neočekávejte od sebe hned ze startu dokonalé výsledky.

Úspěch v nové práci sice závisí na vašem výkonu. Existuje však i mnoho dalších způsobů, jež sice přesahují rámec každodenních úkolů, dokážete jimi ale svému nadřízenému, že si danou pozici zasloužíte. Níže uvádíme 10 způsobů, jak v nové práci uspět.

Představujte se

Studie prokázala, že napětí a úzkost v nových situacích může částečně pramenit z toho, že si nejsme jisti, jak se představit. Je to naprosto přirozený pocit. Když jste noví, nechcete na sebe nutně upozorňovat. V prvních dnech práce je zároveň třeba, aby z vás vyzařovalo nadšení. Najděte si tedy vhodný okamžik a představte se lidem, které ještě neznáte. Při představování si všímejte, jak druhá osoba reaguje. Pokud se vám zdá, že je roztěkaná, zkraťte to. Pokud se zdá být vnímavá, mohli byste se chtít s takovýmto člověkem seznámit lépe. A hlavně - snažte si pamatovat jména. Nebudete pak muset řešit situaci, kdy nemůžete kolegovi, který se vám už představil, přijít na jméno. Pokud na jména nemáte "pamatováka" můžete si je párkrát zopakovat, napsat si krátkou poznámku nebo vytvořit asociaci s někým, koho už znáte. V případě, že zapomenete, upřímně se omluvte a s pokorou se znovu zeptejte. 

Buďte přátelští

Je snazší pracovat s někým, koho máte rádi, že? Buďte takovým kolegou, s jakým byste sami rádi pracovali a chovejte se ke svým spolupracovníkům laskavě a přátelsky. Udělejte na na ně dobrý první dojem tím, že si připravíte neformální konverzační otázky. Pomohou vám navázat kontakt na osobní úrovni. Pozor ale, aby nebyly až přílíš osobní. Nechcete přece působit vtíravě. Tím, že konverzaci budete směřovat na osobu kolegů, projevíte zájem dozvědět se o nich něco víc jako o osobnosti, nejen jako o spolupracovníkovi. A co když jste už nějaký přešlap stihli? Zkuste ho napravit, třeba kávou nebo chlebíčkem.

Přirozeně ambiciózní

I když je důležité sebevědomí, nikomu „nešlapejte na paty“. Přiměřeně přispívejte a dávejte doporučení ke zlepšení, nicméně jsou důležité rozumné meze. Jako nový zaměstnanec nemusíte znát souvislosti, proč byla daná zásada nebo procesy zavedeny. Když se budete nejprve ptát, pomůže vám to pochopit a odpovídajícím způsobem vše posoudit. 

Buďte spolehliví

Byli jste na pracovní pozici přijati, poněvadž se předpokládá, že budete skvělou posilou v týmu. Prokazujte nadřízenému, že jste oddaní; nevyřizujte si soukromé telefony během pracovní doby a choďte do práce včas. Během prvního měsíce je dobré nechat si časovou rezervu a přijít do práce o něco dříve. Pokud bude potřeba, zůstaňte déle. Prokazování oddanosti vám pomůže vyniknout a vybudovat si v týmu spolehlivost. Čím více času strávíte na očích nadřízenému, tím lépe. Na druhou stranu, mějte hranice a nenechte po sobě "šlapat" už od začátku. Velmi složitě se pak z této pozice bude dostávat.

Navazujte kontakty a snažte se porozumět struktuře firmy

Ačkoli je nejdůležitější znát svůj nejbližší tým, je rovněž důležité navázat kontakt i s dalšími lidmi, kteří nemusí patřit do vašeho oddělení. Seznamte se s novými lidmi, abyste se dozvěděli více o firmě nad rámec své přímé role a pochopili, jak týmy spolupracují. Díky tomu budete lépe připraveni přispívat do firmy a prospívat v současné kultuře. Snažte se v nové práci navázat jeden nový kontakt denně, což vám pomůže vybudovat si síť kontaktů a pochopit, kam v organizaci zapadáte.

Dbejte na svou důvěryhodnost

Prvních několik měsíců v novém zaměstnání je klíčových. Musíte sobě samotným i svému nadřízenému dokázat, že si pracovní místo zasloužíte. Pokud jste do práce zapálení a máte dobrou pracovní morálku, pak většinou uspějete. Když jste požádáni o splnění konkrétního úkolu, jděte nad rámec požadavků. Tím docílíte toho, že se na vás lidé naučí do budoucna spoléhat. Společnost může sice zaměstnance vyškolit v určitých dovednostech, ale nemůže ho naučit pracovní etice nebo nadšení. Dokončit projekt neznamená brouzdat na sociálních sítích, ale spíše být aktivní a najít další možné způsoby, jak být užitečný.

Sbližte se s týmem

Je obohacující vzájemně si předávat kreativní nápady a vymýšlet nové věci, které vykazují prvky originality a inovace. Využijte příležitosti spojit se se svým týmem. Podnítí to váš profesní růst. Když se obklopíte kreativními lidmi, je snadné se v práci inspirovat. Představte se svým kolegům z týmu, aby se cítili ve vaší přítomnosti komfortně a mohli za vámi přijít, když budou chtít spolupracovat. V nové práci uspějete, pokud budete vědět, že se vám s kolegy dobře spolupracuje.

Komunikujte s ostatními

Během prvních týdnů v novém zaměstnání je důležité pochopit, jak se dělají nejrůznější věci. Nebojte se zeptat se kolegů. Je to skvělý způsob, jak se naučit vše potřebné, abyste se mohli stát lepším týmovým hráčem. Nejlepší způsob, jak se aklimatizovat v nové práci, je klást otázky, ozvat se, když jste zmatení nebo si nejste jistí a také podělit se o své nápady. 

Buďte vynalézaví

Je sice normální, že se ptáte, abyste zjistili, jak věci fungují, ale nadřízený i kolegové ocení, když se pokusíte na věci přijít sami. Tím jim ukážete, že jste vynalézaví a umíte si poradit. Nespoléhejte se na to, že vám nadřízený nebo kolegové pomohou s každým úkolem, který vám zadají. Využijte dostupné zdroje, abyste zjistili, jak svou práci zvládnout. Může se jednat o internet, kancelářské soubory nebo firemní příručku. Pokud chcete mít jistotu, že jste na správné cestě, požádejte o radu spolupracovníka při hledání způsobu, jak problém vyřešit.

Buďte sebevědomí

Jedním z nejlepších způsobů, jak uspět v nové práci, je věřit si. Vybudujte si dostatečné sebevědomí, abyste se dokázali vypořádat s negativní zpětnou vazbou a vysvětlit nadřízenému své nedostatky, aniž byste se za ně styděli. Silný stisk ruky, oční kontakt a pevný hlas mohou být velmi užitečnými pomocníky. Nesrovnávejte se s kolegy. Místo toho si uvědomte své silné stránky a vyzdvihněte je. 


Pamatujte na jednu věc: byli jste přijati z nějakého důvodu. Nedovolte, aby vám pochybnosti o sobě samých zabránily v úspěchu. Stačí, když budete ambiciózní, vytvoříte si hluboké vazby a projevíte iniciativu.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.