Jak si v práci říct o víc peněz?

Jak si v práci říct o víc peněz?

Máte pocit, že odvádíte několik let skvělou práci, ale stále za stejné peníze? Narazili jste na inzeráty, kde nabízejí vyšší mzdu než ve vašem stávajícím zaměstnání? A přesto nechcete opustit vaše místo? Přečtěte si naše tipy, jak si říct o víc peněz a nepohořet.

Předem si připravte argumenty

Vysokou mzdu by chtěl každý. Ne každý zaměstnavatel ale přistoupí na zvýšení mzdy bez viditelných výsledků vaší práce. Předem si proto připravte sumarizaci vaší dosavadní práce a přesvědčivé argumenty, proč zrovna vy jste přínosem pro firmu a měli byste mít nárok na zvýšení mzdy. Dejte dohromady konkrétní činnosti, které přispěly k rozvoji či produktivitě firmy. Důvody k navýšení výplaty mohou být různé:

◾ Během práce jste získali vyšší vzdělání nebo si zvýšili kvalifikaci

◾ Prohloubili jste si znalosti v procesech

◾ Zlepšili jste se v požadovaném jazyce

◾ Převzali jste práci za druhé

◾ Vykonáváte více činností, než je v popisu vaší práce

◾ Vedete projekty a máte tak větší zodpovědnost

◾ Pomáháte se školením kolegů a předáváte zkušenosti

◾ Zvýšili jste obrat a zisky firmě nebo jí ušetřili náklady

◾ Uzavřeli jste rizikovou smlouvu nebo získali nového zákazníka

◾ Prosazujete inovace, které firmu posouvají vpřed

◾ Dosáhli jste lepších prodejních výsledků

◾ Pomohli jste zkvalitnit služby

Předem také zvažte, v jaké ekonomické situaci se aktuálně vaše firma nachází. Pokud víte, že se nachází v krizi, a naopak se spíše přiklání k propouštění zaměstnanců nebo řeší jiné závažné problémy, nejspíš nebude vaší žádosti vyhověno. 

Zvýšení peněz by ale mělo jít ruku v ruce se zvýšením úsilí. Když někdo pracuje proaktivně, hledá sám nové příležitosti a řešení, záleží mu na tom, co dělá, snaží se, je pečlivý, schopný, dělá svoji práci kvalitně a poctivě, tak si určitě zaslouží, aby se o jeho požadavku diskutovalo. Navíc, pokud jste ve firmě už nějaký čas a vaše mzda se drží na nižší hranici než mzdy kolegů se stejnými zodpovědnostmi, je na místě požádat o její dorovnání. 

Před schůzkou si můžete zároveň připravit odpovědi i na své slabé stránky nebo chyby, kterých jste se dopustili. Dáte tak najevo, že o nedostatcích nebo slabostech víte a můžete navrhnout, jak se jim v budoucnu vyvarovat, co naopak udělat lépe nebo jak s nimi aktuálně pracujete. 

Požádejte o schůzku

Není nic horšího než špatné načasování. Nevyděste vašeho šéfa hned po ránu. Neřešte téma peněz na schůzkách, které tomu nejsou určené a už vůbec nadřízeného nekonfrontujte nepřipraveného. Vše se vám může vymstít. Nejlépe uděláte, když předem požádáte o schůzku, při které byste chtěli toto téma probrat. Můžete využít také pravidelné setkání one-too-one, tedy komplexní osobní schůzky, pokud je vaše firma pravidelně pořádá. Zde totiž proběhne hodnocení pracovních výkonů, výhled a nastavení cílů pro nadcházející období a je to tak ideální příležitost, kde otázku zvýšení mzdy otevřít. Zároveň to může být jeden z bodů, který uvedete, se kterým jste v zaměstnání nespokojení. Vždy ale mějte podloženo důvody, proč tomu tak je.

Některé společnosti zvyšují mzdu pravidelně, spolu s každoročním hodnocením. Můžete směřovat schůzku k této době. Zároveň si dejte pozor na to, abyste nevznesli požadavek v době jako ostatní zaměstnanci. Ideálním okamžikem také může být nabídka od jiného zaměstnavatele. Dodá vám to zdravé sebevědomí k vyjednávání.Pro mnohé není obdobná schůzka zrovna něco lehkého nebo příjemného. Dostatečně se připravte, slušně se oblečte a dorazte na schůzku s chladnou hlavou.

Co byste měli zmínit?

Přesná čísla. Nikdy neargumentujte pouze obecnou žádostí o zvýšení platbu. Připravte si konkrétní částku, o kterou chcete vaši mzdu navýšit. Standardně by se mělo jednat o 5 až 10 %. Připravit si můžete i minimální, maximální a kompromisní částku. Požadavek by měl být ovšem přiměřený, podložený fakty, a především vycházet z reality. Mzdový výměr, který jste podepisovali před několika lety, už dnes vůbec nemusí odpovídat skutečnosti na trhu práce. Předem si můžete porovnat, jaké mzdy se ve vašem oboru aktuálně nabízejí, a to ať už novým zaměstnancům nebo po letech praxe.

S přesnými čísly vyrukujte také v případě argumentů ohledně zisků, počtu úspěšných projektů, které jste ve firmě uzavřeli apod. 

Zeptejte se, zda je s vámi šéf spokojený. Díky tomu budete vědět s jakými informacemi můžete dále pracovat a přizpůsobit jim tak vaše odůvodnění žádosti. 

Dále předložte všechny argumenty, které jste si předem připravili. Uveďte vaše silné stránky a postavte celou žádost tak, aby uspokojila obě strany. Nejsilnější důvody řekněte na závěr, aby nezapadly v celkovém výčtu pozitivních bodů. Můžete přejít také od obecných k těm konkrétnějším.

S nadřízeným můžete také sdílet konkrétní reference na vaši práci od zákazníků nebo i kolegů. Pochvalte se pozitivní zpětnou vazbou. Znovu akorát potvrdíte to, proč jste pro firmu přínosem a čeho všeho byste ještě dále mohli dosáhnout. 

Vysvětlete, jak byste dále mohli přispět rozvoji firmy, jaké problémy byste dokázali řešit a jaké povinnosti byste na sebe mohli převzít. Představte svoje zajímavé plány, které jsou ambiciózní, ale zároveň realistické. Neslibujte nic, co nebudete schopni dodržet.

Buďte klidní, věcní, sebejistí, přesvědčiví a také v přiměřené míře asertivní. Na závěr poděkujte a znovu ujistěte šéfa o tom, že vás práce baví.

Čeho se vyvarovat?

Nevyhrožujte. Nikdy nestavte nadřízeného do pozice „dejte mi více peněz nebo odejdu“ nebo „pokud nebudu mít víc peněz, nebudu tolik pracovat“. Tento přístup se vám může vymstít. Také není vhodné zmiňovat osobní důvody, ať už jsou pro vás sebedůležitější – s partnerem/partnerkou čekáte dítě, zasloužená dovolená po několika náročných letech apod. Dbejte na úmysly, které jsou přínosné pro firmu a souvisí s vaší prací. Dále se neohánějte odměnou svých kolegů, popřípadě tím, že oni už dostali přidáno. Vždy je také vhodnější prezentovat spíše osobní přínos společnosti, než argumentovat inflací či plošným zvyšováním mezd.

Pozor na více povinností

Dejte pozor na to, za jakých podmínek bylo vaší žádosti vyhověno. Může se stát, že jednou z podmínek bude více práce, zodpovědnost za spoustu nových procesů, změna pracoviště nebo delší pracovní doba. Předem se ujistěte, že na všechny nové povinnosti máte kapacitu a se vším souhlasíte.

Co když po žádosti neuspějete?

Odmítnutí žádosti berte v klidu. Zachovejte klid a nerozčilujte se, už vůbec ne na pracovišti. V prvé řadě si od nadřízeného zjistěte, jaké jsou důvody tohoto rozhodnutí a co byste mohli pro navýšení mzdy udělat. Navrhněte i možnost vlastního rozvoje nebo dalšího vzdělávání. Pro firmu je to investice a vám to tak může zajistit navýšení mzdy. Následně se domluvte na další schůzce, kde zhodnotíte zadané úkoly a zda jste naplnili stanovené cíle. Nenechte se ovšem odbýt sliby, že za vykonanou práci vám už tedy konečně přidají. Může to být také jeden velký koloběh.

Pokud není finanční ohodnocení v žádných možnostech vašeho zaměstnavatele, pokuste se alespoň získat alternativu, která pro vás v rámci zaměstnání může být přínosná a za kterou byste zároveň ušetřili. Minimálně to pomůže vaší motivaci setrvat v zaměstnání, pokud už vaše rozhodování bylo na hraně. Můžete se sebevzdělávat, pokuste si vyjednat placené kurzy, možnost navštěvovat sportovní střediska nebo kulturní instituce. Benefitem může být také častější home-office, příspěvek na dopravu, stravenky, více dnů dovolené nebo důchodové připojištění.


Pokud vás nadřízený odmítne bez rozumných důvodů a přes všechny kroky budete nadále nespokojeni, začněte uvažovat o změně pracoviště, popřípadě zcela změňte obor. Vybrat si můžete i z několika námi nabízených pozic zde.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.