Návrat do práce po kariérní přestávce

Návrat do práce po kariérní přestávce

Přerušili jste kariéru z rodinných důvodů, udělali jste si volno po propuštění z práce, cestovali jste, nebo jste využili volného času k seberozvoji? Ať už je Váš důvod k přerušení kariéry jakýkoli, pravděpodobně se někdy v budoucnu vrátíte zpět do pracovního procesu. Celkově může být hledání zaměstnání skličující záležitostí a může Vás navíc znervóznit ona přestávka.

Možná pociťujete úzkost z nástupu do nové práce, nebo se obáváte, že vaše znalosti a dovednosti nejsou pro pracovní trh dostačující, protože se od doby, kdy jste nebyli v zaměstnání, mnohé změnilo. Pokud máte pocit, že jste právě v této situaci, máme pro vás šest užitečných tipů, které vám pomohou zvýšit šance na opětovné nastartování kariéry:

Zhodnoťte svou situaci 

Mnoho lidí dělá tu chybu, že se vrhne hned do prvního zaměstnání, které se naskytne. Pokud si však nejste jistí danou pracovní pozicí, personalista vycítí vaši nejistotu a je pravděpodobné, že nebudete v procesu přijímacího řízení pokračovat. Mohlo by dojít také k tomu, že si vyberete práci, která pro vás není vhodná. Situace může zajít až tak daleko, že budete měnit neustále své zaměstnání, dokud nebudete mít pocit, že jste našli to pravé. 

Z toho důvodu je důležité, abyste si nejprve udělali čas na zhodnocení své situace a rozhodli se, jaké by mohly být vaše kariérní cíle. Nezapomeňte, že co pro vás bylo vhodné před přerušením kariéry, pro vás nemusí být nejvhodnější nyní.

Aktualizujte svůj životopis a uveďte informací týkající se přerušení kariéry

Uchazeči o zaměstnání se často domnívají, že jim mezera v životopise celkově zničí kariéru. Berte ji jako něco, co vás může odlišit od ostatních kandidátů. Nepřemýšlejte o pauze jako o handicapu. Pokud jste delší dobu nepracovali, neskrývejte to, naopak. Přestávka může přinést mnoho výhod, díky kterým budete stejně dobře (v některých případech mnohem lépe) zaměstnatelní. 

Do životopisu uveďte všechny nové dovednosti, které jste během přestávky získali a zkuste je aplikovat na novou pracovní pozici. Ukažte, jak byste nové dovednosti dokázali efektivně využít. Udělali jste si IT kurz? Věnovali jste se dobrovolnické činnosti, ve které jste rozvíjeli své organizační a komunikační dovednosti? Pomohlo vám cestování po světě ve zlepšení jazyka a samostatnosti? 

Networking

Při hledání zaměstnání po přestávce nezapomeňte využít svých stávajících kontaktů. Věnujte nějaký čas oslovení svých předchozích kolegů, klientů, přátel i rodiny. Dejte jim vědět, že hledáte novou pracovní pozici. 

Mohli by vědět o práci přímo pro vás, nebo vás mohou aspoň nasměrovat správným směrem. Je to také dobrá příležitost pro přípravu případných referencí, které by mohly podpořit vaši žádost o zaměstnání. 

Připravte se na pohovor 

Než se zúčastníte svého prvního pracovního pohovoru, ujistěte se, že jste připraveni odpovídat na otázky týkající se kariérní přestávky. Je možné, že budete dotazováni, proč jste kariérní pauzu měli a jakým způsobem jste s ní naložili. 

Upřímnost z vaší strany je prvním krokem. Sami si ujasněte, co jste během pauzy dělali a proč jste se pro ni rozhodli. 

Své odpovědi můžete přizpůsobit, abyste ukázali, jak přestávka prospěje pozici, o kterou se nyní ucházíte. Zamyslete se kriticky nad některými obavami, které může mít osoba vedoucí pohovor. Může ji například zajímat, zda jste připraveni se do pracovního procesu vrátit. V takovém případě vysvětlete, proč jste se rozhodli znovu nastoupit do zaměstnání a nezapomeňte zdůraznit své nadšení, odhodlání a pracovní zaměření. 

Vyhledejte programy, které pomáhají s návratem do zaměstnání

Kromě toho, že k hledání pracovní pozice využijete inzertní portály, zaměřte se také na různé programy, které se zaměřují na návrat do práce. Například společnost Deloitte takovéto programy provozuje (a je jednou z mnoha). Tento program zabývající se návratem do zaměstnání trvá 20 týdnů a je určen mužům i ženám, jejichž kariéra byla přerušena. Ať už k přerušení došlo z rodinných nebo jiných důvodů, program poskytuje na míru šitou podporu a předávání zkušeností, které vám pomohou přizpůsobit se návratu do práce.

Buďte sebevědomí

Ať už jste nepracovali dvanáct měsíců, nebo dva roky, návrat do práce a s tím spojené výběrové řízení může být velmi stresující. Nejdůležitější však je, abyste si zachovali důvěru v sebe a své schopnosti. 

Bez sebedůvěry můžete snadno podcenit, co jste schopni zaměstnavateli nabídnout. Napište si své dovednosti a silné stránky na kus papíru, uvědomte si je. Během hledání zaměstnání se k nim vracejte, abyste si dodali energii a sebedůvěru. Pokud si sami nejste jisti, požádejte rodinu a přátele, aby vám sdělili, co si myslí, že jsou vaše silné stránky. Možná vám nastaví zrcadlo a vy objevíte některé další vlastnosti, o kterých jste sami neuvažovali. 

Obnovení kariéry po pracovní přestávce

Přerušení kariéry je častější, než si možná myslíte, a to navzdory stigmatu, které se k ní častokrát váže. Otázkou totiž je, jak potenciální uchazeči tuto pauzu využili. 

Každý má jiný kariérní žebříček, po kterém stoupá svým vlastním tempem v závislosti na tom, jaké jsou jeho životní cíle.

Pokud tedy cítíte obavy z nastoupení zpět do pracovního procesu po kariérní přestávce, vzpomeňte si na tyto tipy, které vás s nově nabytým sebevědomím navedou na správnou cestu.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.