Návyky, které vám pomohou zachovat duševní zdraví

Návyky, které vám pomohou zachovat duševní zdraví

Stejně tak, jako se staráme o své fyzické zdraví, bychom měli klást důraz i na to duševní. Naše životy jsou v moderní době často uspěchané a plné stresu. Pokud jste někdy prožívali úzkost, nekonečnou depresi nebo byli dlouhodobě pod stresem, pak určitě víte, jak negativní vliv to může mít na vaše fyzické zdraví. Najít způsoby, jak se udržet v klidu a uvolněni, vám může pomoci zabránit stresu do takové míry, kdy bude mít minimální dopad na váš život. 

Proč je duševní zdraví důležité

Dobré duševní zdraví je důležité v každodenním životě, protože zahrnuje to, jak přemýšlíte, jak se cítíte a jak jednáte s ostatními. Může také určit, jak zvládáte obtížné situace. Když se o svou mysl nestaráte, věci se mohou vymknout kontrole a způsobit problémy ve všech aspektech vašeho života.

Ve chvíli, kdy nemáte žádné východisko pro neustálý fyzický a/nebo emocionální stres, může dojít k několika stavům, včetně úzkosti, deprese, poruchy nálad, poruchy příjmu potravy, užívání návykových látek nebo k problémům s chováním. I když se v boji s každodenním stresem můžete cítit bezmocní, existují způsoby, jak se s tím vyrovnat a udržet si co nejlepší zdraví. Jaké konkrétně? 

5 návyků, které vám pomohou zlepšit vaše duševní zdraví

1. Dopřejte si dostatek spánku

Spánek je mimořádně důležitý, protože umožňuje vašemu tělu nabrat sílu a zároveň resetovat vaši mysl. Pokud se vám pravidelně nebude dostávat kvalitního spánku, může to mít negativní vliv na vaši náladu a tím přeneseně i na vaše vztahy nebo pracovní výkon. Můžete se snadno stát hned od rána podrážděným a vaše fyzické zdraví se tak může rychle zhoršit spolu s vaší duševní pohodou. Nenechte se tedy zmást příběhy, které oslavují čtyřhodinový spánek a maximální efektivitu jedince. Na tohle tempo jednoduše nejsme stavění, minimálně ne všichni. Naslouchejte svému tělu a dejte mu dostatek času na odpočinek, vyplatí se vám to. 

2. Jezte zdravě a cvičte

Správné stravování je důležité z mnoha důvodů, ale věděli jste, že vás může skutečně psychicky ovlivnit? Konzumací zdravých potravin, které jsou plné životně důležitých živin, zvýšíte svou celkovou pohodu a snížíte úzkost a stres. Se zdravým stravováním jde ruku v ruce cvičení, které vám zlepší celkovou náladu. Fyzickou aktivitou totiž ovlivňujete hladinu dopaminu, serotoninu a noradrenalinu ve vašem těle. A hádáte správně, všechny tři pozitivně ovlivňují fungování vašeho mozku.

3. Buďte v kontaktu s ostatními

Sociální interakce je velmi důležitou součástí lidského bytí. Navazování kontaktů s ostatními, ať už je to rodina, nebo přátelé, vám může pomoci bojovat proti stresorům, které se na vás denně lepí. Zároveň můžete zkusit vykročit ze své sociální bubliny a zapojit se do nové komunity, rozšířit si obzory a nasát novou atmosféru. Možností je opravdu mnoho, od společenského tance přes práci na komunitní zahradě po různé formy dobrovolnictví. I když je dnešní doba na první pohled orientovaná spíše na statky a spotřebu, neměli bychom zapomínat na to, co je opravdu důležité. Pamatujme, že ve stáří nebudeme ani tak vzpomínat na to, jaké jsme měli auto nebo televizi, ale spíše na to, s kým jsme co zažili a do kolika životů jsme svou přítomnost otiskli.

4. Relaxační techniky

Postupem času se ve vašem těle může nahromadit stres a způsobit zmatek ve vaší mysli. Jedním z nejlepších způsobů, jak s tím bojovat, je aktivně trénovat svou mysl k relaxaci. Ta snižuje hladinu stresu, krevní tlak i svalové napětí. Existuje několik různých relaxačních technik, které můžete podstoupit: progresivní relaxace, katatymně imaginární psychoterapie, biofeedback (kdy se pacient učí ovládat sledované tělesné parametry svojí vůli) nebo také autohypnóza či hluboké dýchání.

Další skvělou relaxační technikou je meditace. Ta vyžaduje praxi, ale je to velmi mocný nástroj v boji s obtížnými nebo náročnými chvílemi ve vašem životě. K odstranění fyzického napětí, u kterého si ale odpočine i vaše mysl, můžete navštívit masážní studio nebo lázně. 

5. Buďte vděční a zůstaňte pozitivní

Pamatovat si, že máte ve svém životě věci, za které můžete být vděční, je stejně důležité jako jíst zdravě a cvičit. Vděčnost je úžasný způsob, jak zůstat pozitivně naladěn, když vás život dostává na zem. Každý den si vyhraďte čas na přemýšlení o pozitivech ve svém životě a zapište si je, abyste se k nim mohli vracet. Pozitivní pohled na život, a to i ve vašich nejtemnějších chvílích, může nesmírně pomoci vašemu duševnímu zdraví.

Pár tipů navíc: 

Vyrazte ven nebo na dovolenou. Pauza od starostí v jakékoliv formě výletu a těšení se na dobrodružství může až na několik týdnů zlepšit vaše duševní rozpoložení. Cestujte sami nebo s přáteli, jak je vám to pohodlné. Pravidelně také choďte na procházky nebo vždy o víkendu vyrazte na nějaký výlet. Třeba takový pobyt v přírodě vám určitě zvýší hladinu energie a chuť do života.

Pracujte na svých silných stránkách. Udělejte něco, v čem jste dobří, abyste si vybudovali zdravou míru sebevědomí. Díky tomu budete více připravení na jakoukoliv výzvu, která vás čeká.

Buďte tvůrčí. Experimentujte s novým receptem, pište, malujte, prostě vyzkoušejte něco nového. Zaženete tak pocit zajetých kolejí a budete se na každý týden opravdu těšit.

Smějte se. Pobavte se s vtipnými přáteli, podívejte se na komedii nebo na roztomilá videa online. Smích pomáhá snižovat úzkost i stres. 

Pořiďte si chlupatého kamaráda. Čas se zvířaty snižuje stresový hormon kortizol a zvyšuje oxytocin, který vyvolává pocity štěstí. Pokud nemáte domácího mazlíčka, můžete požádat o venčení psa třeba kamaráda nebo se stát dobrovolníkem v útulku. 

Tip na závěr

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2020 vydala ilustrovanou příručku pro zvládání stresu. Cílem tohoto průvodce je vybavit lidi praktickými dovednostmi, které jim pomohou vyrovnat se se stresem. K procvičení svépomocných technik stačí každý den několik minut. Návod lze používat samostatně nebo s doprovodnými audio cvičeními.

Pokud se však někdy přistihnete, že se životem bojujete a cítíte se v depresi, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Požádat o ni není jen prostředkem, jak se vyhnout depresi nebo sebepoškozování, ale také o tom najít někoho, kdo vám dlouhodobě pomůže s vašimi starostmi a vrátí vás na tu správnou cestu. Rozhodně to není žádná ostuda, každý občas potřebujeme pomocnou ruku.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.