Tipy na team building v roce 2021

Tipy na team building v roce 2021

Díky teambuildingu je možné zajistit harmonickou, produktivní a efektivní spolupráci jednotlivých zaměstnanců a dosáhnout tak maximalizace provedení úkolů a dosažení cíle. Většina teambuildingových akcí je konána za účasti všech zaměstnanců na konkrétním místě. Jak se ale vypořádat se situací, kdy není možné, aby se zaměstnanci potkali? Připravili jsme pro Vás několik tipů, jak zvládnou akci pro zaměstnance, aniž by se museli setkat osobně! 

Virtuální teambuilding

Virtuální prostředí pomůže udržet kontakt mezi pracovníky, ačkoli jsou od sebe vzdáleni, navíc umožní kolegům poznat se i z jiné stránky a upevní vztahy. V rámci virtuálního teambuildingu jde zážitek v týmu, který spolupracovníky povzbudí do dalších pracovních úkolů a podpoří vzájemnou sounáležitost. Níže popsané aktivity pomohou vytvořit lepší vzájemné vazby v týmu a spolupracující prostředí.

Proč je důležitý i virtuální teambuilding?

Kvůli fyzické vzdálenosti spolupracovníků může dojít i k vzdálenosti emocionální, což vede k hlubší izolaci. Podle průzkumu „State of Remote Work 2020“ patří právě pocit osamění mezi jeden z nejvýznamnějších problémů práce mimo kancelář. Jestliže se budou zaměstnanci cítit izolovaní, nebude pro ně práce v týmu komfortní. Proto je nutné vytvořit příjemné prostředí v týmu, na které se mohou spolehnout.

Ideální situací je, když se všichni zaměstnanci najednou připojí ke skupinovému videohovoru. Díky tomu bude hraní her mnohem větší zábava. Akci můžete uskutečnit přes platformy jako Google Meets, Zoom, Jitsi, Slack, GoToMeeting nebo Skype.

Online teambuilding

Osobní údaje

Hra Vám umožní poznat lépe své kolegy, pojďme se podívat, jak na ni! Na začátku zvolte jednoho organizátora hry. V prvním kroku právě organizátor požádá každého člena týmu, aby s ním sdílel některá osobní fakta. (Například: Milovník zmrzliny, cílevědomý, fanoušek hokeje). Tato fakta budou následně sepsána do sdíleného dokumentu. Vedle každého faktu je prázdný sloupec, kde každý zaměstnanec bude muset hádat, ke kterému členu týmu fakt patří.

Hra je dobrá na počáteční „prolomení ledu“ a je též skvělým způsobem, jak rozvíjet úspěšnou týmovou soudržnost a přátelské vztahy. Po tom, co všichni členové týmu tipovali, jim organizátor prozradí správnou odpověď. Aktivita může také probíhat živě ve skupinovém videochatu.

Trosečník

Na začátku je třeba vybrat facilitátora skupiny, který bude dohlížet na dodržování pravidel a bude říkat úkoly ostatním. 

Nejdříve si kolegové představí scénář, že plují lodí na exotickou dovolenou. Znenadání se v lodi objeví díra a jejich úkolem bude sepsat pět věcí, které si s sebou vezmou na opuštěný ostrov, kde poplují záchranným člunem a kde budou čekat na pomoc. 

V další fází se pracovníci rozdělí do čtyř týmů, kde budou mít za úkol vybrat seznam pěti věcí ze svých seznamů, poněvadž některé záchranné čluny byly zničeny. Nakonec se rozdělí na dvě poloviny a každá polovina si zvolí svého zástupce. Tito dva zástupci se budou domlouvat na seznamu pěti věcí který si vezmou s sebou. Hra slouží ke zlepšení komunikace mezi členy pracovního týmu. Umožní také zjistit role jednotlivých členů v týmu. 

Dvě pravdy, jedna lež

V týmu je opět jeden organizátor, který udržuje mantinely ve skupině. Od každého člena sesbírá celkem tři informace. Mohou to být údaje z osobního i z pracovního života. Dvě informace jsou pravdivé a jedna je nepravdivá. Organizátor hry přečte seznam od určitého člena a ostatní hádají, o koho se jedná. (Například: Dívám se na fotbal. – Mám doma hada. – Chodím na hory.)

Vytváření příběhu

Vytváření příběhů je jednou z nejstarších a nejzábavnějších týmových aktivit.

Skupina při videohovoru utvoří virtuální kruh. První osoba začíná příběh jednou úvodní větou a přidá i druhou, neúplnou. (Například: „První den v Markově nové práci se mu pokazilo auto. Nejprve se cítil bezmocný, ale pak…“).Další člen týmu dokončí předchozí větu a přidá další neúplnou. Tímto způsobem každý zaměstnanec přispívá do příběhu, dokud se všichni nevystřídají. Cílem je vyvinout komplexní strukturu příběhu do konce hry.

Vytváření děje nutí týmy využívat své kreativity, navíc jim pomáhá vzájemně si naslouchat a zlepšovat týmovou spolupráci. Dovednosti spolupráce a poslechu jsou stavebními kameny pro jasnou a efektivní komunikaci v týmu, který pracuje z odlišných míst!

Pohled do budoucnosti

Sdílejte s týmem internetové noviny nebo časopis a požádejte je, aby označili deset titulků, které by mohly v budoucnu souviset se společností. Dobrým příkladem jsou titulky jako „Nejlepší místo na světě pro práci“ nebo „Jak tato společnost změnila svět“. Aktivita Vám pomůže pochopit cíle a očekávání každého člena od společnosti. Můžete dokonce porovnat každou volbu a analyzovat rozdíly v závazcích nebo prioritách.

Přistáli mimozemšťané

Přidejte do řešení problémů více kreativity a fantazie! Rozdělte celý tým na menší skupiny se třemi až čtyřmi člen. 

Scénář je takový, že mimozemšťané konečně přistáli na Zemi – ale nemluví česky ani anglicky. Každý tým musí vybrat pět symbolů nebo obrázků, aby co nejlépe popsal společnost, ve které je zaměstnán.

Jako organizátor si prohlédněte obrázky a zjistěte, zda si uvědomujete nějaké běžné motivy nebo symboly. Pomůže Vám to pochopit, co si zaměstnanci myslí o firemní kultuře, zároveň tato aktivita pomůže zlepšit efektivitu komunikace a řešení problémů. 

Outdoor aktivity

Tento typ aktivit Vám ukáže, jak členové týmu překonávají cíle, zda jejich komunikace přispívá k dosažení cíle nebo a zda spolupráce přináší optimální výkon.

Vyjděte si na hory!

Domluvte se už na společné cestě vlakem a jeďte si užít spoustu legrace. Navíc to prospěje vašemu zdraví! 

Výlet na kole

Rozhýbejte ztuhlé svaly! V případě, že nejezdíte na kole často a neznáte cyklistické stezky, nezoufejte, na internetu je mnoho stránek s inspiracemi. Dokonce si můžete vybrat i obtížnost trasy. Nezapomeňte si jídlo a dobrou svačinu!

Aqua zorbing 

Užijte si legraci s kolegy na vodě! Aqua zorbing se koná v průhledné plastové kouli, která je umístěná na vodní ploše. Můžete dělat kotouly, přemety, šlapat vodu nebo chodit po hladině. 

DiscGolf

Namísto holí a míčků jako v klasickém golfu se v discgolfu používá frisbee, jamky nahrazují speciální koše. Létajícím talířem se strefujete do košů a čím méně hodů máte, tím lépe! Cílem hry je dokončit hřiště s co nejmenším počtem hodů. 

Paintball

Sport vyžadující rychlost, sílu i dobrou fyzičku. V týmu budete využívat taktické myšlení, zároveň je potřeba, abyste si udrželi odstup a nepropadali adrenalinové situaci!

Stavba hmyzích domečků

Hmyzí domečky jsou určeny prospěšnému hmyzu a dokáží ho nalákat. Během stavění využijete svou zručnost a fantazii, podpoříte i týmového ducha! Domečky jsou vytvořeny pouze z přírodních materiálů. Uděláte něco pro přírodu a budete mít ze sebe dobrý pocit. V rámci práce budete rozděleni do týmu po šesti až deseti lidech, následně budete pracovat na plánu projektu a budete připravovat potřebný materiál. Potom Vás čeká samotná realizace stavby, práce se dřevem (zahrnuje rýsování, řezání, sbíjení i šroubování). A konečně přichází na řadu kreativní část, plnění domečku materiály z přírody. Celá aktivita trvá asi 3 hodiny.

Trosečníci

V rámci tohoto programu budete řešit problémy a hádanky, protože jste ztroskotali na opuštěném ostrově! S pomocí společných sil jistě přijdete veškerým nástrahám na kloub.Cílem programu je posílení důvěry, zlepšení komunikace a prohloubení vztahů v týmu.Každý tým si na začátku vytvoří vlastního maskota. Naučí se rozdělávat oheň, vyzkouší si střelbu z luku nebo třeba sestrojení funkčního rádia a mnoho dalších aktivit! Posledním úkolem bude dostat se z ostrova. Pomocí přiděleného (netradičního) materiálu budete sestavovat loď, která bude převážet předem určený počet pasažérů. Vyzkoušíte si tak plout ve svém výtvoru po vodě! S realizací tohoto programu Vám pomohou agentury specializující se na teambuilding.

Programy přežití

V případě, že máte jen malé nebo žádné zkušenosti s přežitím v horách nebo v přírodě, určitě využijete těchto programů. Můžete si vybrat ze široké nabídky, ve které je například přežití na vodě, v horách nebo ve městě. Program tohoto typu Vám navíc pomůže lépe zdolávat překážky i v běžném životě. Schopnost adaptovat se a improvizovat znamená přežít. Všechny potřebné zkušenosti získáte na kurzech.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.