Ztráta zaměstnání aneb co dělat, když přijdete o práci

Ztráta zaměstnání aneb co dělat, když přijdete o práci

Pracovní kariéra plní v našem životě mnoho funkcí. Pomáhá nám uspokojit potřebu dosáhnout úspěchu, stát se ekonomicky nezávislými a rovněž být součástí skupiny. Zejména v západních kulturách je práce integrovaná do našich identit natolik, že pokud o ni přijdeme, máme pocit, že jsme ztratili kus sebe (častokrát i smysl života). Ztráta zaměstnání se tak  může velmi výrazně odrazit i na duševním zdraví. 

Ztrátu zaměstnání obvykle provázejí emoce spojené se smutkem, šokem, hněvem, častokrát paradoxně i s nadějí. Tyto emoce přicházejí a odcházejí. Je možné, že dnes cítíte šok, zítra vztek a mezitím mohou přicházet pocity strachu o budoucnost. Existují však způsoby, jak se s aktuálním rozpoložením i situací vyrovnat. Pokud jste přišli o zaměstnání, máme pro vás několik užitečných kroků, jak opět získat onen kus identity zpět. 

Nebojte se dát průchod svým emocím

Po propuštění ze zaměstnání je důležité dopřát si (jako po každé ztrátě) dostatek času na to, abyste se s danou situací vyrovnali. Pokud vás netlačí finanční situace, nespěchejte na sebe. Dokud nebudete připraveni dát ze sebe znovu to nejlepší, může takový nepovedený pohovor udělat více škody, než užitku. 

Oslovte své blízké

Přestože se můžete potýkat s mnoha rozmanitými emocemi, je důležité, abyste se neizolovali od okolí a zůstali s ostatními v kontaktu. Podpora, ať už rodiny nebo přátel, je klíčovým prvkem k zvládnutí těžkých životních chvil. Obklopte se těmi, díky kterým se budete cítit dobře nebo alespoň o něco lépe. Mějte kolem sebe ty, kteří Vám pomohou vidět příležitosti a poukáží na přednosti a dovednosti, které máte, abyste se mohli posunout k něčemu novému a lepšímu.

Udržujte si disciplínu rutinou

Práce často dává našim dnům i týdnům určitou strukturu. Jestliže přijdete o práci, často ztratíte i svůj rozvrh. Každý den vám tak může přijít jako sobota, kdy míváme volno a nemusíme nic dělat. Je pak lehké upadnout do jakéhosi neproduktivního začarovaného kruhu.

Psychologové doporučují do denního režimu zařadit pravidelné cvičení a taky činnosti, které vám dají pocit užitečnosti a produktivity – může jít o odeslání určitého počtu žádostí o zaměstnání nebo věnování se novému koníčku. Nejhorší je upadnout do stereotypu, kdy si hned z rána pustíte Netflix a vypnete ho až večer. Orientujte se na malé cíle. Pomohou Vám získat znovu pocit kontroly nad svým životem. 

Nebojte se říct si o pomoc

Není neobvyklé, že se po ztrátě zaměstnání objeví pocity deprese a odcizení. Mnoho lidí má zároveň problém bez pravidelného příjmu finančně vyjít a zajistit rodinu a pro některé může ztráta zaměstnání znamenat i ztrátu bydlení. Odborníci zaměření na duševní zdraví vám mohou pomoci vyvinout mechanismy pro zvládání těchto nejistých situací. V dnešní době už není výjimkou ani online terapie, kterou poskytují například hedepy nebo terap.io, kde můžete jednoduše zjistit, jestli je podpora odborníka něco pro vás. 

Zvažte změnu kariéry

Když přijdete o práci, máte skvělou příležitost k přehodnocení dalšího kariérního postupu. Zamyslete se nad svými předchozími pracovními pozicemi a nad tím, které z nich vám přinášely největší radost. Pokud vás poslední pracovní příležitost bavila, zvažte, zda se neucházet o podobné pracovní místo. Pokud ne, poohlédněte se po nabídkách i mimo váš obor. Máte perfektní příležitost k získání nových zkušeností. 

Vytvořte si plán

Pokud plánujete zůstat ve stejném oboru i na stejné pracovní pozici, přemýšlejte, jak svůj životopis ještě víc vylepšit. Můžete se stát dobrovolníkem, absolvovat školení či kurz, zapsat se do školy a podobně. Pokud doufáte, že získáte manažerskou nebo vyšší pozici, přemýšlejte o získání magisterského nebo doktorského titulu ve svém oboru. Veškeré zkušenosti, které během této doby získáte, můžete přidat do svého životopisu a portfolia a zvýšit tak šance na získání práce ve zvolené profesi.

Zůstaňte v kontaktu

Pokud chcete zůstat ve stejném odvětví, je dobré udržovat kontakty s kolegy, které již znáte. Může vám to otevřít dveře k novým pracovním příležitostem. Vzhledem k tomu, že mnoho pracovních míst není inzerováno, je poměrně důležité oslovit své známé a dát jim informaci, že hledáte novou pracovní pozici. 

Tipy na získání nové pracovní pozice

Ujasněte si, co od své budoucí kariéry chcete. Než se budete ucházet o novou práci, je důležité zvážit, zda chcete pokračovat ve stejném oboru. Pokud jste v minulosti nebyli spokojeni, máte skvělou příležitost změnit zaměstnání. Úplné pochopení toho, co chcete, může vaši kariéru posunout lepším směrem.

Vyjednejte si lepší mzdu

Nezapomínejte, že existuje větší pravděpodobnost lepší nabídky od jiného zaměstnavatele než toho, že vám na aktuální pozici ve stávající práci přidají. Ve výsledku tak můžete díky ztrátě zaměstnání získat lepší práci za ještě lepší peníze.   


Hlavní však je neklesat na mysli, ztráta zaměstnání není jednoduchou situací, avšak ji můžete svým způsobem využít i ke svému prospěchu. Pojměte ji jako výzvu, příležitost k růstu. Věříme, že vám naše tipy pomohou a ulehčí vám se se situací popasovat a hledání nové práce půjde mnohem snáz.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.