Jak si říct o povýšení?

Jak si říct o povýšení?

Podobně jako v jednom z našich předchozích článků, kde jsme vám předali tipy, jak si v zaměstnání říct o více peněz, se i tentokrát zaměříme na to, jak si v práci přilepšit. I žádost o povýšení by měla proběhnout takovým způsobem, abyste s výsledkem byli spokojeni. Ve chvíli, kdy pracujete ve vedení projektů nebo máte na sobě více zodpovědnosti než vaši kolegové, může být ideálním momentem, kdy požádat o povýšení. Jak na to?

1. Zvažte své motivace 

Žádost o povýšení byste rozhodně neměli uspěchat. Pořádně si promyslete, zda o nové místo skutečně stojíte a zvládnete všechny potřebné požadavky. Než požádáte manažera nebo šéfa o povýšení, je důležité přesně vědět, čeho chcete dosáhnout. Popřemýšlejte o svých motivacích, které vás ženou kupředu:

Přesunout se do jiného oddělení nebo týmu

Získat větší dovednost v oblasti, ve které pracujete

Naučit se dané dovednosti na vyšší úrovni

Získat vedoucí nebo manažerskou pozici

Vydělávat vyšší mzdu

Jakmile své motivace zúžíte na jednu nebo dvě, zvažte, jak by se mohly promítnout do poslání nebo strategického plánu vaší společnosti. Pokud dokážete sladit své profesní cíle s plánem vaší firmy, je větší pravděpodobnost, že u žádosti s povýšením uspějete.

2. Zvažte své důvody

Výše zmíněné motivace mohou být naopak i důvodem, proč si podle vás povýšení zasloužíte – nějakou dobu jste ve vedení konkrétního projektu nebo oddělení, ve svém oboru se neustále posouváte dopředu, máte prokazatelné výsledky, které firmě pomohly k úspěchu, oproti kolegům máte vyšší zodpovědnost nebo ze svého týmu trávíte na pracovišti nejvíce času (a to ne z důvodu nízké efektivity práce, ale z množství úkonů, které vám byly přiděleny). Pokud máte pocit, že za takto dobře (a ve větším množství) odvedenou práci si povýšení zasloužíte, určitě si jen nestěžujte výše postaveným kolegům, ale sami zapracujte na tom, abyste byli dostatečně odměněni. 

3. Proveďte výzkum

Každá společnost má své vlastní řídící procesy. Nejprve zjistěte, zda má vaše firma oficiální postup, podle kterého se u žádosti řídit. Můžete si prohlédnout příručku pro zaměstnance nebo se obrátit na oddělení lidských zdrojů. Promluvte si především s kolegy, kteří jsou na úrovni, které chcete dosáhnout. Zjistěte si, jak povýšení docílili, v čem uspěli a v čem naopak udělali chybu, a poučte se z toho. Nezapomeňte se zeptat na časovou náročnost celého procesu. Pokud budete muset představit novou vizi, cíle a vaše plány, bude potřeba investovat čas do příprav. Od kolegů také můžete získat cenné rady, zda jste na danou pozici již připraven, co je potřeba dostudovat a jak jsou třeba vnímány vaše řídící nebo vůdčí schopnosti, popřípadě celá vaše pracovní morálka. Pokud lidé ve vašem okolí věří ve vaše schopnosti, které na vyšší pozici uplatníte, můžete jejich podporu brát jako znamení, že jste připraveni na povýšení.

4. Hledejte ideální příležitosti

Když hledáte správnou cestu k povýšení, vnímejte také příležitosti, které vám mohou pomoci dosáhnout vašich kariérních cílů. Snažte se být první, kdo ví o budoucích příležitostech ve vaší firmě. Uvolnilo se místo na manažerské pozici? Kdy bude výběrové řízení a jaké jsou podmínky? Promluvte si s osobou, která dané místo opouští. Zeptejte se na podrobnosti, včetně výzev, výhod, nevýhod, náročnosti, na potřebné dovednosti nebo zkušenosti. Budete mít alespoň obrázek o tom, zda jste odpovídajícím způsobem připraveni se o danou pozici ucházet a co popřípadě bude potřeba změnit nebo zlepšit. 

Pokud vaše společnost ještě nemá pozici, která by odpovídala vašim kariérním cílům, zkuste navrhnout zcela novou. Zvažte, jak by tato nová pozice souvisela se strategickým plánem společnosti a jak splňuje současné i budoucí organizační potřeby. Ujistěte se, že váš inovativní návrh bude přínosem pro vás i vaši firmu.

5. Najděte vhodný čas

Stejně jako u žádosti o zvýšení platu, je i u povýšení důležité najít vhodný čas pro debatu. Díky správnému načasování se vám mohou zvýšit také šance na úspěch. Zkuste vychytat dobu, kdy se firma potýká s dobrými zprávami. Možná jste právě získali nového velkého klienta nebo jste dosáhli důležitého cíle. Byli jste součástí týmu, který úspěch zajistil? Pak určitě využijte příležitosti.

6. Argumentujte

Jakmile se rozhodnete pracovat na své žádosti, věnujte čas tomu, abyste přinesli pádné argumenty pro to vám povýšení udělit. Zbilancujte vaše minulé úspěchy a budoucí cíle. Zdůrazněte vše podstatné, co jste doposud společnosti přinesli, vysvětlete, jak vás vše, čeho jste dosáhli, přimělo k plnění nových kariérních cílů.

Začněte tím, že nastíníte své hlavní úspěchy od vašeho nástupu, posledního povýšení nebo jiného kariérního milníku. Svá tvrzení podpořte co nejvíce fakty, čísly a statistikami.

Pokud si například vaše firma na začátku loňského roku stanovila cíl zvýšit příjmy o určitou částku, ukažte, jaký podíl máte na konci roku v úspěšně dosaženém cíli vy sami a kolik peněz firma díky vám vydělala.

Ukažte, čemu všemu jste se během vašeho zaměstnání věnovali, jak dále jste se zdokonalovali nebo vzdělávali, jaké školení a kurzy jste absolvovali a všem se chcete i nadále rozvíjet.

7. Připravte se

Než podáte oficiální žádost, projděte si, jak by celá schůzka s nadřízeným mohla probíhat. Vytvořte si seznam otázek, které vám pravděpodobně položí, abyste se naučili správně reagovat. Zamyslete se nad námitkami, které může vznést, abyste mohli nabídnout řešení. Procvičte si tón a řeč těla, abyste byli profesionální a zároveň co nejpřesvědčivější.

Naplánujte si schůzku. Zajistíte si tak připravenost nejen svou, ale i svého nadřízeného. 

8. Držte se faktů

Vysvětlete, čeho jste dosáhli, předneste fakta, které jste shromáždili, uveďte jakoukoli pozitivní zpětnou vazbu, kterou jste dostali, a prodiskutujte své kariérní cíle a budoucí příležitosti, které byste chtěli realizovat a jaké vlastnosti můžete při jejich plnění uplatnit.

Je možné, že vaše žádost nebude zohledněna okamžitě. Může se stát, že i váš manažer musí situaci projednat s dalšími nadřízenými. Proces může trvat i týdny. Proto z počátku požádejte o přibližný časový harmonogram a ujistěte se, že se vaší žádostí někdo dále zabývá. Buďte připraveni diskutovat o dalších krocích, ale zároveň nepolevujte na vaší pracovní výkonnosti. I tento „mezičas“ může být součástí schvalování vašeho povýšení.


Pokud ovšem dojdete k závěru, že vás firma nedocenila, můžete se podívat po jiných pracovních příležitostech, které nabízíme zde. Přejeme hodně štěstí!

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.