10 tipů na povolání, které můžete dělat z domu

10 tipů na povolání, které můžete dělat z domu

Období karantén přivedlo mnoho lidí k myšlence, že vlastně není vůbec špatné pracovat z domu. Tímto způsobem si také můžete vydělávat pokud nejste zdravotně způsobilí docházet do práce nebo jste například na mateřské nebo rodičovské dovolené. Pokud vám to bydlení umožňuje a máte dostatečný pracovní prostor, pak je spoustu zaměstnání, které můžete odvádět právě z domova. Pojďme se podívat na některé z nich.

1. Překladatel / tlumočník

Překladatelé provádějí překlady, které jsou gramaticky v souladu s pravidly cílového jazyka a vytvářejí idiomatické překlady a texty s ohledem na typ materiálu a názory čtenářů. Specializovat se můžete na konkrétní obory nebo přijímat zakázky dle vašeho výběru. Pracovat můžete jako živnostník nebo spolupracovat s agenturou, která vám zakázky zprostředkuje. Můžete se nechat zaměstnat také v konkrétní firmě, která působí na zahraničním trhu. Tyto společnosti nabízí pozice specialistů na zákaznických linkách, na oddělení zahraničních vztahů nebo HR, kde můžete pomáhat novým zahraničním zaměstnancům s překlady vstupního školení. Uplatnění můžete jako překladatel najít také v oblasti účetnictví nebo marketingu.

2. Lektor

Lektoři mohou vyučovat množství oborů, nejčastěji se však jedná o cizí jazyky nebo odborné předměty, které jsou součástí přijímacích zkoušek. Připravovat mohou také k maturitním nebo státním zkouškám. Studentům většinou pomáhají také s kontrolou příslušných úkolů nebo připravují dílčí testy. Pracovat mohou také pro jazykové školy, ale i firmy, kde fungují jako učitelé cizích jazyků a mnohdy vzdělávají také cizince v českém jazyce. V dnešní době se preferuje online výuka, učit však lektoři mohou i u sebe doma, kdy student pravidelně dochází na lekce.

3. Virtuální asistent/ka

V dnešní moderní společnosti se jedná o běžnou pracovní pozici. Virtuální asistenti pomáhají s administrativou, zákaznickou podporou, tříděním e-mailů, prezentacemi, se sjednáváním schůzek, účetnictvím, ale také třeba s vyřizováním dotací, tvořením newsletterů nebo mohou spravovat e-shopy, weby či firemní sociální sítě. Dále mohou organizovat zahraniční cesty i konference, přepisují texty ze schůzí, a především rychle komunikují se zákazníky v online prostředí. Skrze e-maily, chaty nebo sociální sítě tak zpravidla vyřizují dotazy kolem objednávek nebo reklamací.

4. Redaktor

Podobně jako spisovatelé či kulturní kritici vytvářejí texty pro různá média. V případě tištěných nebo online novin přispívají do jednotlivých rubrik. Zpravidla musejí dodržovat rozsah textu a přizpůsobovat tón konkrétnímu médiu i cílovým čtenářům. Práce redaktora obsahuje také rešeršní práci, mnohdy i nějaký výjezd nebo účast na akci. Samotný text pak ale můžete v klidu napsat z domu.

Jako autor textů můžete působit také v pozici tvůrčího spisovatele a pracovat na vlastních titulech, spolupodílet se jako autor na sbírkách nebo dělat korekturu jiným autorům. V oboru psaní se můžete živit i jako scenárista a připravovat scénáře pro filmy, seriály, dokumenty, propagační videa nebo dokonce komiksy.

5. Streamer / influencer

Baví vás prezentovat svoji tvář na internetu a předávat tipy na produkty, služby nebo navštívená místa? Pak i pro vás existuje ideální práce, a to takzvaný influencer marketing. Ten je dnes běžnou součástí marketingových kampaní větších i menších firem. Můžete tak například pomáhat budovat značku firmy a třeba se stát i jejich ambasadorem. Prostřednictvím sociálních sítí, videí nebo blogů lze dnes propagovat téměř cokoliv a svým chováním nebo názory ovlivňovat velké množství sledujících. Nejběžnějšími sítěmi pro tvorbu takového obsahu je Instagram, TikTok a případně Facebook. Pokud rádi natáčíte videa, můžete kromě Youtube působit také na platformě Twitch, která slouží pro sdílení online streamů. Ale pozor, tento segment se vyznačuje velkou konkurencí a je tedy bezpečnější začít postupně - s tvorbou vlastního obsahu ve volném čase. Jakmile okolo sebe vybudujete komunitu a najdete své místo na tomto specifickém trhu, tak teprve pak můžete zvažovat případné spolupráce. 

6. Copywriter

Copywriteři (někdy také blogeři) plánují, zkoumají, píší a upravují články od návrhu až po dodání. Vedou iniciativy v oblasti obsahu, poskytují doporučení a také spolupracují s autory, designéry nebo SEO specialisty, aby definovali uživatelskou strategii. Zpracovávat dokumenty a provádět korekturu mohou však v různých typech textů. Jako copywriter můžete psát příspěvky na sociální sítě nebo weby, psát blogy nebo e-maily, vymýšlet slogany, tvořit popisky k produktům na e-shop nebo texty na propagační materiály.

7. Marketingový konzultant 

Marketingoví konzultanti a specialisté vytvářejí strategické plány, doporučují metody propagace a způsoby reklam, připravují konkrétní výstupy a zaměřují se na zpracování výsledných dat. Mohou vytvářet obsahové kampaně, které jsou v souladu s marketingovými cíli a dílčími cíli společnosti. Vytvářejí, upravují a přizpůsobují obsah pro všechny platformy sociálních médií nebo publikují články na weby třetích stran. Jelikož se jedná o široký obor se spoustou příležitostí, každý specialista se může zaměřovat na konkrétní marketingovou oblast. Věnovat se mohou také e-mailingovým kampaním, employer brandingu, HR marketingu nebo budovat samotný brand konkrétního klienta a sledovat výkonnost jeho marketingových aktivit.

8. Grafický designér

Grafici vytvářejí vizuální návrhy dle zadání, případně přicházejí s vlastní iniciativou tvoření. Dávají dohromady materiály pro marketingové účely, webové stránky, tištěná média nebo i knihy. Jako grafik se můžete zaměřit na webdesign, loga, online i offline formáty bannerů nebo tiskovin, ale také na ilustrace v katalozích, knihách nebo jejich přebalech. Vytvářet můžete i kompletní grafické identity společností nebo jejich projektů. Stejně jako mnoho výše uvedených profesí, i grafici mohou pracovat na více projektech, dle jejich aktuálního vytížení.

9. Programátor a vývojář

Programátoři vytvářejí a testují softwarové programy a webové stránky. Ladí kódy pro stávající programy na základě aktuálních potřeb klienta nebo provádějí školení koncových uživatelů. Dále vytvářejí aplikace, vyvíjejí komplexní postupy jejich testování a starají se o průběžné aktualizace, aby splňovaly bezpečnostní a funkční standardy. 

Abyste se stali dobrým a žádaným programátorem, nepotřebujete vysokou školu ani speciální kurzy. Dnes se vše můžete naučit online z pohodlí domova, i když tento způsob vyžaduje nutnou dávku odhodlání a sebekázně. Zároveň si dopředu musíte odpovědět na otázku, jakým programátorem chcete být a kterému jazyku se budete věnovat. Pokud byste chtěli vytvářet statické webové stránky, vystačíte si s HTML, CSS a trochou PHP. Pokud vás víc láká vývoj mobilních aplikací, neobejdete se bez Swiftu, Kotlinu nebo Reactu. A kdybyste se chtěli pustit například do vývoje her, čeká vás C++, C# a javascript. Možností, jakou cestou se vydat, je opravdu hodně. Pokud tedy máte příležitost nejprve tuto kariérní dráhu probrat s někým z vašeho okolí, kdo se v oboru pohybuje, určitě ji doporučujeme využít.

10. Webový analytik

Weboví analytici pracují na komplexní analýze webu – jaká je jeho návštěvnost, jak je použitelný a efektivní. Zjišťují, jak se jednotliví uživatelé na webu chovají a k čemu ho využívají. Zpracovávají velké množství dat a díky tomu pak mohou optimalizovat a vylepšovat nejen webové stránky, ale i komplexní firemní procesy. Jelikož se hodnota spousty moderních firem ukrývá právě v datech, jedná se o obor, který je na strmém vzestupu. Pokud se tedy vydáte kariérní cestou webového analytika, určitě nenarazíte. A co k tomu budete potřebovat? Bez programování se v tomto případě taky neobejdete. Programovací jazyk Python je pro webového analytika to stejné, co skalpel pro chirurga. Přidejte k tomu znalost SQL a o práci nebudete mít nouzi. Tip na závěr pro ty, které tato pozice zaujala - nenechte si uniknout nabídku společnosti Engeto, která pořádá kurzy právě pro budoucí analytiky.


Práce z domova vám umožňuje větší flexibilitu v každodenním životě i možnost pracovat pro společnosti v jiném státě. Vyžaduje ovšem pokročilé dovednosti a znalosti. Pokud s takovou prací teprve začínáte, doporučujeme si přečíst náš článek Důležitost rutiny aneb jak zůstat efektivní na home office? Práce z domova může být náročná, zejména pokud jde o produktivitu, komunikaci a motivaci. Navíc čas při práci z domova neskutečně utíká a je proto důležité si nastavit pravidla a zároveň všechny procesy tak, abyste se z přechodu ve sdílené kanceláři sami doma nezbláznili, a zároveň, aby práce v odloučení od kolegů byla efektivní.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.