Těmto 10 nejčastějším chybám v životopise se raději vyhněte

Těmto 10 nejčastějším chybám v životopise se raději vyhněte

Chcete se pochlubit silným životopisem, který vám pomůže získat vysněnou práci? Pak je, stejně jako zahrnutí všech vašich znalostí, důležité věnovat pozornost tomu, co vám může naopak uškodit. Pojďme se podívat na běžné chyby, kvůli kterým může váš životopis mezi ostatními vyniknout z negativních důvodů.

Pravopisné a gramatické chyby. Váš životopis je prvním dojmem, který vás u potencionálního zaměstnavatele charakterizuje. Je proto důležité dát si pozor na chyby i všelijaké překlepy. I jedna malá chyba může způsobit, že budete vypadat nedbale nebo neprofesionálně, proto si nezapomeňte svůj životopis několikrát pročíst a nechat zkontrolovat i od někoho jiného. Pozor si dávejte i na celkové formátování textu.

Vágní nebo obecný jazyk. Nepoužívejte ve svém životopise obecné nebo vágní výrazy. Místo toho používejte konkrétní a měřitelný jazyk k popisu svých úspěchů a povinností. Například místo toho, abyste uvedli „za mého působení se zlepšily prodeje“, řekněte, že „se zvýšily tržby o 30 % v prvním čtvrtletí“. Vše samozřejmě do takové míry, která je pravdivá a ideálně taková, ke které můžete přiložit důkazní portfolio. Zároveň své úspěchy a dosažené výsledky zvýrazněte více než to, jaké povinnosti jste měli na starosti.

Irelevantní informace. Uvádění irelevantních informací nebo osobních údajů, jako je vaše náboženství nebo rodinný stav, je zbytečné a váš životopis může vypadat neprofesionálně. Místo toho se zaměřte na zahrnutí relevantních informací týkajících se vašich dovedností, zkušeností a kvalifikace. 

Přehánění nebo lhaní. Může být lákavé zveličovat své úspěchy nebo kvalifikaci, ale nikdy není dobrý nápad ve svém životopisu lhát. Váš potenciální zaměstnavatel může zjistit pravdu již během pohovoru nebo kontaktování bývalého zaměstnavatele, což může poškodit vaši pověst, a dokonce vás stát práci. 

Neprofesionální e-mailová adresa. Použití osobní e-mailové adresy z vašeho dětství, která například obsahuje nevhodná slova nebo zdrobněliny vašeho jména, může působit velmi neprofesionálně. Ujistěte se, že používáte takovou e-mailovou adresu, která působí profesionálně a nebudete se muset stydět ji ani někomu nadiktovat. 

Příliš dlouhý životopis/příliš mnoho informací. Udržujte svůj životopis stručný a relevantní. Vyhněte se tomu, aby byl příliš dlouhý nebo obsahoval příliš mnoho informací. Dvě stránky obvykle postačují ke zvýraznění vašich zkušeností, dovedností a úspěchů.

Vágně zpracovaný životopis. Textům ve Wordu, kde vám ještě program sám podtrhne chyby nebo neznámá slova, již dávno odzvonilo. Raději si dejte záležet a zpracujte si životopis vizuálně kvalitně, třeba v některém z otevřených programů, které můžete využít zdarma.

Těžko čitelný nebo špatný formát. Použití nekompatibilního nebo špatně čitelného formátu může způsobit, že váš životopis bude vypadat opět buď velmi neprofesionálně nebo ho náboráři rovnou smažou. Držte se jednoduchého, avšak profesionálního a běžně používaného formátu, jako je například .pdf.

Vložení fotografie. Vložení fotografie do životopisu může být zbytečné – mnohdy vede k předpojatosti na základě vzhledu. Důkladně si však projděte zadání potencionálního zaměstnavatele a jeho požadavků, co by měl životopis obsahovat. Posoudit můžete přiložení fotografie také na základě profese, o kterou se ucházíte. Pokud půjde o kariéru letušek nebo hostesek, kde může být vzhled důležitý, pak doporučujeme fotografii přiložit. Vždy se však kriticky zamyslete nad tím, jakou fotografii přikládáte – opět by mělo jít o profesionální snímek, na kterých nejste zbytečně odhalení, nemáte na sobě sluneční brýle nebo nedržíte v ruce alkohol.

Informace o mzdě. Uvádění informací o požadované mzdě je zbytečné a může vás to během následného vyjednávání znevýhodnit. Pokud to není výslovně požadováno, je lépe takové informace vynechat a pečlivě se připravit na diskuzi ohledně peněz až na osobní setkání.

Na co dalšího se v životopise zaměřit?

◾ Přizpůsobte svůj životopis práci, o kterou se ucházíte. Pokud rozesíláte více životopisů na více pozic, dbejte na to, že reagujete na nabídky se správně přiloženým CV.

Zvýrazněte své nejdůležitější zkušenosti a dovednosti v horní části svého životopisu.

Použijte klíčová slova z nabídky práce, abyste svému životopisu pomohli překonat systémy, které pomocí umělé inteligence životopisy skenují a selektují.

Pomocí odrážek rozdělte dlouhé odstavce a udělejte svůj životopis lépe skenovatelným.

Uveďte všechny relevantní certifikace nebo školení, které jste absolvovali.

Použijte čísla a statistiky ke kvantifikaci svých úspěchů.

Zahrňte jakoukoli dobrovolnickou práci nebo mimoškolní aktivity, které prokazují příslušné dovednosti.

Použijte profesionální a jednoduché písmo, jako je Arial nebo Times New Roman.

Nepoužívejte příliš mnoho módních slov nebo žargonu, které nemusí být čtenáři známé. Pokud to však profese vyžaduje, nalaďte profesionální tón a zmiňte všechny činnosti a procesy, se kterými máte zkušenosti, byť tomuto jazyku porozumí jen daná skupina lidí.

Uveďte všechny relevantní jazykové znalosti, zejména pokud se ucházíte o práci, která vyžaduje mnohojazyčnost.

Uveďte všechna ocenění nebo uznání, která jste obdrželi.

Zaměřte se na své nejnovější pracovní zkušenosti, pokud dřívější zkušenosti nejsou pro danou práci relevantnější.

Efektivně využijte prázdný prostor, aby byl váš životopis přitažlivější – zpracujte ho vizuálně.

Zahrňte do životopisu portfolio – s dnešními možnostmi můžete využít sice klasické odkazy, ale na profesionalitě vám určitě přidá ukázka vlastní webové stránky, kde lze o vás dohledat více informací i reference na předchozí zaměstnání.

Vyhněte se používání zkratek nebo akronymů, které nemusí být čtenáři známé.

Váš životopis je příležitostí předvést vaše dovednosti a zkušenosti. Tím, že se vyhnete těmto velmi běžným chybám, máte rozhodně nakročeno k úspěchu. Dejte si proto záležet, aby vaše CV vyniklo z těch správných důvodů. Nezapomeňte přiložit ani pečlivě zpracovaný motivační dopis. Jak na něj vám poradíme v tomto článku.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.