Nebojte se vycestovat! Zde je 25 užitečných tipů pro práci v zahraničí

Nebojte se vycestovat! Zde je 25 užitečných tipů pro práci v zahraničí

Nabídka práce v zahraničí se liší v závislosti na zemi a oboru, ve kterém vás láká pracovat. Obecně však platí, že pro lidi s kvalifikovanými pracovními zkušenostmi a vzděláním může být možnost najít práci v zahraničí poměrně snadná. Některé země v současné době nabízejí vysoké mzdy a příležitosti pro rozvoj kariéry. Nenechte si proto takovou příležitost proklouznout mezi prsty.

Nabídka práce závisí na mnoha faktorech, jako jsou jazykové schopnosti, odborné zkušenosti, vzdělání, pracovní povolení a mnoho dalšího. Zároveň se nabídka práce v různých zemích může lišit v závislosti na hospodářské situaci nebo politické stabilitě.

Mezi nejpopulárnější destinace pro práci v zahraničí patří bezpochyby Spojené státy, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Spojené arabské emiráty, Singapur, ale také různé evropské země včetně Švýcarska nebo Velké Británie.

Největší poptávka po pracovní síle v zahraničí je v oblasti informačních technologií, inženýrství, marketingu a financích. V některých zemích, jako jsou Spojené státy, Kanada a Austrálie, je velký nedostatek pracovní síly v oblasti zdravotnictví, stavebnictví nebo technických oborech. V poslední době se také objevuje poptávka po pracovnících z digitálního marketingu, e-commerce, programování nebo online podnikání. K tomu však mnoho zemí nabízí alternativní programy, jako jsou stáže, pracovní víza nebo výměnné programy, což může být skvělá příležitost pro rozvoj kariéry.

Jak na to?

Při hledání práce v zahraničí může být užitečné kontaktovat místní pracovní agentury nebo takové, které se specializují na mezinárodní pracovní příležitosti. Poskytnou vám užitečné informace o aktuální nabídce pracovních pozic a o požadavcích pro získání práce v dané zemi. Kde konkrétně hledat?

Online pracovní portály. Existuje mnoho online portálů zaměřených na hledání práce v zahraničí. Mezi největší a nejznámější patří například LinkedIn, Indeed, Glassdoor, Monster nebo SimplyHired. Tyto portály vám umožňují vytvořit si profil, nahrát svůj životopis a vyhledávat pracovní pozice podle země, oboru, požadované kvalifikace a dalších kritérií.

Místní pracovní agentury. Ty mohou být při hledání pracovních příležitostí velmi užitečné, poskytnou vám totiž informace o aktuálních nabídkách pracovních pozic v dané zemi. Navíc mají informace i o těch pracovních pozicích, které nejsou dostupné online. Některé z těchto agentur se dokonce specializují na určité obory, například zdravotnictví, technologie nebo obchod.

Mezinárodní pracovní agentury. Mezinárodní pracovní agentury se zaměřují na hledání pracovních příležitostí pro zahraniční pracovníky. Obraťte se na ně ve chvíli, kdy hledáte expatriační pracovní pozice nebo pozice, které vyžadují specifické jazykové znalosti.

Vyhledávání přímo u zaměstnavatelů. Pokud máte v oku konkrétní společnost, u které byste chtěli pracovat, můžete zkontrolovat její webovou stránku, zjistit, zda nabízí pracovní pozice v zahraničí a zaslat svůj životopis a motivační dopis přímo zaměstnavateli.

Kontakty a sítě. Vaše sítě kontaktů, včetně rodiny, přátel a bývalých kolegů, mohou být také užitečné pro hledání pracovních příležitostí v zahraničí. Pokud máte kontakty v cílové zemi, můžou vám pomoci získat informace o místních pracovních trzích a nebo vás mohou rovnou doporučit pro pracovní pozice. 

Vaše firma. Zjistěte si, zda vaše stávající firma nenabízí možnost dlouhodobých pracovních cest, přeložení na zahraniční pobočku nebo jiné způsoby výjezdů či školení. Mnohdy se ze strany zaměstnavatele jedná o požadavek, který zaměstnancům často nevyhovuje. Když proto budete proaktivní, můžete se setkat s velkým úspěchem a získat zkušenosti k nezaplacení.

Sledujte místní webové stránky. Pokud hledáte místa, která jsou hůře dostupná pro zaměstnance z cizích zemí, sledujte zahraniční firmy, které vystavují nabídky práce na svých webových stránkách. Zkuste najít takové, které se zaměřují na vaši preferovanou oblast. Při cestách v zahraničí si prohlédněte i místní noviny a inzeráty, kde bývají uvedeny pracovní pozice, které nejsou dostupné online.

Sociální sítě. Využijte sociální sítě, jako je Facebook, Twitter nebo LinkedIn. Dennodenně zde přibývají nabídky práce i v zahraničí a diskuze o nich. Sledujte stránky, skupiny a profily zaměřené na daný pracovní obor nebo společnosti, které vás zajímají.

Konference a veletrhy. Vydejte se do zahraničí a navštivte konference nebo veletrhy zaměřené na oblast vašeho zájmu. Tyto akce vám umožní navázat nové kontakty a získat informace o pracovních příležitostech přímo od zdrojů. Z pohodlí domova pak můžete vše naplánovat a případně doladit s vaším zaměstnavatelem.

Hledání přes Google. Klasická rada. Ale funguje. Zadávejte klíčová slova jako "práce v zahraničí" nebo "pracovní pozice v zahraničí", „práce v XX“, „pozice XX v YY“, abyste získali relevantní výsledky.

Zpravodajské weby. Některé zpravodajské weby, jako je BBC nebo CNN, mají sekci zaměřenou na pracovní příležitosti v různých zemích. Tyto weby vám mohou poskytnout užitečné informace o místních pracovních trzích.

Zahraniční organizace. Některé organizace, jako je Mezinárodní organizace práce (spravovaná OSN), nabízejí pracovní příležitosti pro zahraniční pracovníky. Zkontrolujte webové stránky těchto organizací, zda nabízí práci, která odpovídá vašim zájmům.

Na co si dát pozor

Při hledání práce v zahraničí je důležité být opatrný. Ještě předtím, než nabídku přijmete, důkladně si ověřte samotného zaměstnavatele i pracovní podmínky. Na co dalšího se zaměřit a dát si pozor? 

Nejasné a podvodné nabídky. Některé nabídky práce mohou být nejasné nebo nedostatečně popsané. Buďte obezřetní, abyste se ujistili, že nabídka práce odpovídá vašim očekáváním i schopnostem. Bohužel existují podvodníci, kteří se snaží využít každého, kdo hledá práci v zahraničí. Buďte obezřetní, pokud vám někdo nabídne práci, která se zdá být příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, nebo pokud po vás požaduje poplatky za služby nebo zprostředkování.

Nedostatečná příprava. Mějte na paměti, že hledání práce v zahraničí vyžaduje náležitou přípravu. V některých zemích jsou potřeba víza nebo speciální pracovní povolení. Zjistěte si všechny podmínky a na jak dlouho jsou platné. 

Nedostatek informací o zaměstnavateli. Zkuste se informovat o společnosti a zkontrolujte si její pověst a referencemi, abyste se ujistili, že je to spolehlivý a legitimní zaměstnavatel.

Neznalost místních zvyklostí. Při hledání práce v zahraničí se může stát, že narazíte na jazykovou bariéru nebo se setkáte s místními zvyklostmi, které vám nejsou známy. Snažte se včas informovat o místních zvyklostech a zákonech. Lépe se tak přizpůsobíte novému prostředí.

Nízká mzda a špatné pracovní podmínky. Při hledání práce v zahraničí se může stát, že narazíte na nabídky s nízkou mzdou a špatnými pracovními podmínkami. Snažte se najít takové pracovní příležitosti, které odpovídají vašim schopnostem a očekáváním, a zvažte podmínky, které jsou s pracovní pozicí spojeny. Nezapomínejte ani na ubytování a dojíždění do práce.

Co je potřeba před cestou zařídit?

Vízum nebo pracovní povolení. Podívejte se na předpisy platné pro konkrétní zemi a zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat a jaký postup musíte absolvovat.

Dokumenty. V závislosti na zemi, do které se chystáte odjet pracovat, budete možná potřebovat některé specifické dokumenty, například certifikát o absolvování vzdělání nebo lékařské potvrzení. Nezapomeňte si připravit ani všechny dokumenty od svého zaměstnavatele, které budete muset v zahraničí předložit.

Jazykové znalosti. Pokud nejste rodilý mluvčí jazyka cílové destinace, pravděpodobně budete muset ovládat alespoň základy tohoto jazyka. Snažte se zlepšit své jazykové dovednosti předtím, než odcestujete, aby vás nové pracovní prostředí nezaskočilo. Absolvujte vzdělávací nebo online kurzy, procvičujte si slovíčka v mobilní aplikaci, dívejte se na filmy a konzumujte i online zpravodajství v tomto jazyce.

Zdravotní pojištění. Mnoho zemí vyžaduje, aby obyvatelé a pracovníci měli platné zdravotní pojištění. Zjistěte, zda je nutné mít speciální zdravotní pojištění v zemi, do které se chystáte, a jaké jsou požadavky. Občané České republiky mají v rámci Evropské unie na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu. Zjistěte si však všechny potřebné informace o zdravotnictví v dané zemi, aby vás nic nepřekvapilo a vybavte se všemi léky, které budete potřebovat a mohlo by být náročné k nim mít v zahraničí přístup.

Očkování. Některé země mohou vyžadovat očkování nebo preventivní léčbu proti určitým chorobám. Zjistěte, jaké jsou očkovací požadavky a zvažte, zda byste si neměli před cestou zajistit návštěvu lékaře.

Finanční a sociální zabezpečení. Před odjezdem si zjistěte, jaké jsou náklady na život v zemi, do které se chystáte, a zvažte, jak dlouho se budete moci udržet bez příjmu. Ujistěte se, že máte dostatečné finanční zabezpečení na počátku vašeho pobytu a jaké máte nároky na sociální zabezpečení v dané zemi. Nezapomeňte ani na daňové požadavky a povinnosti, které jako pracovník v zahraničí musíte dodržovat.

Pracovní podmínky. Informujte se o místních pracovních zákonech a pravidlech, abyste věděli, jaké jsou vaše práva a povinnosti jako zaměstnanec.

Bankovní účet a převody peněz. Pokud budete pracovat v zahraničí delší dobu, budete pravděpodobně potřebovat místní bankovní účet, aby vám byla usnadněna platba mzdy a dalších transakcí. Při převodu peněz do cizí země si dávejte pozor na výměnný kurz a poplatky. Snažte se najít nejvýhodnější možnost, abyste minimalizovali náklady.

Práce v zahraničí může být pro mnoho lidí velmi obohacující zkušenost, a to nejen z profesního hlediska, ale také z osobního. Kromě zlepšení jazykových schopností (jak v komunikaci tak písemné formě), vám tato zkušenost umožní seznámit se s místní kulturou a zvyky, což pomáhá porozumět a respektovat jiné způsoby života. Práce v zahraničí navíc vyžaduje vysokou úroveň sebedisciplíny, samostatnosti a flexibility, protože budete muset řešit mnoho neznámých situací a přizpůsobovat se novému pracovnímu a životnímu prostředí. V neposlední řadě budete lépe zvládat řešení problémů a výzev a ovládat mezikulturní komunikaci a jak efektivně komunikovat s lidmi z různých kulturních sfér. 

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.