Výběr kariéry: jedno rozhodnutí nebo celoživotní cesta?

Výběr kariéry: jedno rozhodnutí nebo celoživotní cesta?

Když se ve svém okolí zeptáte kohokoliv na nejsmysluplnější části jejich života, rodina, zdraví a práce se často řadí mezi první tři nejčastější odpovědi. Proto je výběr profesní dráhy pravděpodobně jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které vás v určité etapě života čeká. Zároveň může někdy trvat týdny, měsíce nebo dokonce roky, než najdete to pravé. Během té doby můžete nasbírat zkušenosti z jiných zaměstnání, ale i ze samotných pohovorů, a zjistíte, co od práce očekáváte a co potřebujete. Při výběru povolání zkuste začít s několika prvními kroky:

Proveďte sebehodnocení

Než učiníte jakékoli důležité rozhodnutí, je dobré dát si čas na sebereflexi. Výběr povolání je důležitý, aby práce sedla nejen vašim schopnostem, ale i vlastnostem nebo zásadám. Zamyslete se nad tím, v jakém pracovním prostředí chcete být, jaký typ práce vás baví, s kým chcete pracovat, jaké hodnoty by zaměstnavatel měl zastávat a podobně. Začít můžete i s několika zásadními otázkami, například:

◾ Jaké jsou vaše klíčové hodnoty? (finanční stabilita, pomoc druhým, nezávislost)

Jaké měkké dovednosti máte? (time management, komunikace, důvěra, řešení problémů)

Jaké technické dovednosti máte? (analýza dat, plánování, výzkum, vícejazyčnost, fotografování)

Jaké přirozené schopnosti máte? (psaní, vedení, prodej, projektové řízení, komunikace, plánování)

Jaká je vaše osobnost? (tichý, otevřený, sebevědomý, agresivní, loajální)

Co vás zajímá? (technologie, psaní, medicína, design)

Jaké jsou vaše cíle a hodnoty? (konkrétní titul, úroveň nebo životní styl, kterého chcete dosáhnout)

Popřemýšlejte, co potřebujete

Je důležité předem vědět, co od práce potřebujete. Pokud je vaší prioritou mít stálou mzdu, možná se budete chtít vyhnout práci na volné noze. Jakmile určíte, co je pro vás to podstatné, určíte si tak směr výběru a možná si i specifikujete oblasti pracovních pozic. Otázky k zamyšlení:

Potřebujete pracovat v určité lokalitě?

Potřebujete nějakou flexibilitu pro práci z domova?

Chcete pracovat v určité oblasti nebo úrovni?

Existují určité úkoly, které musíte nebo nechcete provádět?

Existuje určité pracovní prostředí, ve kterém nemůžete dobře fungovat?

Potřebujete vydělat určitý plat?

Požadujete benefity a výhody, jako je konkrétní zdravotní péče nebo množství volna?

Mohli byste vzít práci, která zahrnuje cestování?

Udělejte si seznam pracovních pozic a prozkoumejte je

Poté, co pochopíte trochu více sebe i vlastní potřeby v zaměstnání, začněte hledat takové pozice, které tomu odpovídají. Pokud je nějaká práce, o které toho moc nevíte, prozkoumejte ji. Možná nakonec najdete zajímavou profesní dráhu a zaujme vás něco, co vás předem ani nenapadlo. Mějte na paměti, že názvy pracovních pozic ne vždy dokonale reprezentují skutečnou práci. A především hledejte. 

Znáte přátele nebo kolegy s prací, která vám připadá zajímavá? Zeptejte se jich na detaily, možnosti a volná místa, která jejich firma nabízí. Existuje nějaké konkrétní odvětví, které vás láká? Zamyslete se, zda neznáte někoho v této oblasti, kdo by vám poskytl bližší informace a poradil, jak se v této profesi uchytit. Dále identifikujte věci, které rádi děláte. Pokud vás například baví navrhování prezentací, organizace informací nebo po práce v týmu, projděte si inzeráty, které mohou tyto činnosti zahrnovat.

Poté, co si prozkoumáte pracovní místa, která se vám zdají být zajímavá, zaměřte se na každou z nich podrobněji, abyste si vytvořili užší výběr kariérních možností. Cílem je dosáhnout jedné nebo dvou kariérních cest, které vás nadchnou. Je pro vás důležitá udržitelnost? Hledejte takové pozice, které chtějí přinést změnu a pomoci naší planetě. Láká vás budoucnost? Pak se zaměřte na takové profese, které pracují s umělou inteligencí.

Absolvujte kurzy nebo školení a aktualizujte svůj životopis

Jakmile zúžíte svůj seznam na jednu nebo možná dvě profesní dráhy, měli byste posoudit, zda k výkonu práce potřebujete další školení nebo certifikace. Zatímco někteří zaměstnavatelé jsou ochotni poskytnout vzdělávání na pracovišti, jiní budou hledat kandidáty, kteří již splňují jejich požadavky. Podrobnosti o konkrétní pracovní pozici si pečlivě prostudujte. Věnujte pozornost sekcím označeným „Požadavky“ a „Vzdělání a zkušenosti“. Jakmile zjistíte, že jste pro tuto profesní dráhu kvalifikovaní, aktualizujte svůj životopis tak, aby odrážel vaše relevantní silné stránky a dovednosti. 

Zaujala vás naopak pracovní pozice, ke které vám chybí konkrétní znalosti nebo dovednosti? V dnešní době rozsáhlé nabídky stáží nebo online kurzů se můžete dovzdělat téměř v čemkoliv. Zároveň tak ve svém životopise dáte najevo, že jste otevření k učení nových věcí a nebojíte se vkročit do neznámého a rozvíjet své schopnosti.

Najděte práci, která vás zaujala a běžte na pohovor

Hledat práci můžete přímo na webech konkrétní firmy, která vás láká, v diskusních skupinách zaměřených na určité profese nebo na pracovních portálech. Pokud uvažujete o změně kariéry, neváhejte si vybrat z několika našich nabízených pozic zde. Je důležité si uvědomit, že v dnešní době máte nepřeberné množství možností a nikdy není pozdě změnit svoji profesi, a to i několikrát v životě. 

Pokračujte v seberozvoji, růstu a v učení

Jako u každé změny může chvíli trvat, než se přizpůsobíte své nové kariéře. Během tohoto přechodného období věnujte pozornost částem vaší práce, které vás baví. Při vstupu do nového zaměstnání pamatujte na tyto věci:

1. Vytěžte ze svého prvního roku maximum. V nové práci může být náročné přijímat nové informace, učit se v novém oboru a stát se brzy plnohodnotným členem týmu. Snažte se hledat cesty, jak ve své nové roli uspět.

2. Držte se svých cílů. Pokud se ve své kariéře cítíte nesví nebo nespokojeni, může být užitečné vrátit se ke svým cílům. Pokud vaše aktuální zaměstnání neodpovídá vašim aktuálním hodnotám nebo již není v souladu s tím, co chcete ve své budoucnosti, zvažte změnu

3. Sledujte své zájmy. Pokud máte nějaký úkol nebo roli, která vás obzvláště baví, věnujte čas rozvoji a zkoumání těchto činností. Následovat to, co vás naplňuje a v čem jste dobří, vám může pomoci pokročit ve vaší kariéře a získat ze své každodenní role maximum.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.