10 varovných signálů, u kterých se zamyslet nad změnou práce

10 varovných signálů, u kterých se zamyslet nad změnou práce

Existuje mnoho důvodů, které mohou přispět k touze opustit své současné zaměstnání a věnovat se nové kariéře. Některé signály by vám ale měly napovědět, že už je nejvyšší čas toto rozhodnutí učinit. Které to jsou?

Jste překvalifikovaní

I když můžete mít dobrý pocit z toho, že každý den rychle dokončíte několik úkolů a máte spoustu času na ty další, může to být známkou toho, že máte v aktuálním zaměstnání málo výzev a úkoly jsou pro vás jednoduché. Nová práce by vás mohla kariérně posunout a získali byste větší prostor, kde se angažovat.

Jste přepracovaní

Pocit, že máte příliš mnoho povinností, které je potřeba vyřídit během jednoho dne, vás může stresovat. Kvůli hromadě práce pak zůstáváte v kanceláři déle nebo si práci berete domů a omezujete tak svůj volný čas. Pokud se cítíte, že je toho na vás moc, možná je na čase uvažovat o práci, ve které byste se cítili dobře i s klasickou pracovní zátěží. Pokud ale z jakéhokoliv důvodu práci měnit nechcete, zkuste si alespoň promluvit se svým nadřízeným nebo manažerem a sdělte jim vaše obavy. Mohou vám tak pomoci s určitými úkoly nebo zvážit možnost přijetí dalšího zaměstnance, aby se práce mezi vás rozložila.

Práce vás přestala bavit

Jestliže se dostanete do stádia, kde svoji práci děláte s nechutí, do práce chodíte neradi a nonstop si na ni stěžujete, je rozhodně na místě uvažovat o změně. Uleví se jak vám, tak i možná vašemu okolí, které vás vidí nešťastné. Práce, která vás nudí a nemotivuje, vede k poklesu výkonnosti i pracovních výsledků a navíc se tak omezíte o možný pracovní postup. 

Vaše produktivita klesá

Pokud nepřetržitě a každý den plníte desítky úkolů, některé navíc stále dokola, můžete se dostat až do stádia syndromu vyhoření. Což pochopitelně vede k situaci, že už nemáte sílu ani chuť na cokoliv. Je to přirozená reakce, která se stává mnoha zaměstnancům. Nejlepším způsobem, jak problém vyřešit, je najít nový směr, kterým se vydat a který vám pomůže znovu aktivně pracovat. 

Nemáte prostor pro kariérní růst

Kariéra by měla mít stabilní vzestupnou trajektorii, ale nemusí být dostupná u každé společnosti. Pokud máte pocit, že ve vašem současném zaměstnání nejsou žádné možnosti k postupu, možná budete muset hledat příležitosti jinde. Případně můžete prozkoumat stávající firmu. Je možné, že mají na některém oddělení nebo v týmu mezeru, kterou byste svojí kvalifikací mohli zaplnit a získat nové zkušenosti nebo více rozvíjet své znalosti.

Nezapadáte do firemní kultury

V některých případech může být pro zaměstnance obtížné zapadnout do kultury na pracovišti. Jste například člověk, který se rád zapojuje do komunity a vymýšlí aktivity pro společně strávený čas s kolegy, zatímco vaše společnost může být bez zájmu. Pracovat ve firmě, která sdílí stejné hodnoty jako vy, na vás bude mít pozitivní vliv. 

Špatné vztahy na pracovišti

Špatné mezilidské vztahy vás v práci rozhodně neudrží. Naopak. Budete se více stresovat, nebude vám příjemné spolupracovat s kolegy nebo se dokonce budete bát s některými promluvit. Mnozí lidé se nezmění nikdy a zkrátka je přirozené, že někteří spolu vycházet ani nemohou. Pokud potřebujete poradit, jak komunikovat s kolegy, přečtěte si náš článek, ve kterém jsme se zaměřili na důležitost komunikace a její podstatu k udržení pozitivních vztahů jak v životě, tak na pracovišti.

Vztahy na pracovišti bývají jedním z hlavních důvodů, proč nejsou zaměstnanci v práci spokojení. Bohužel to má pak vliv na jejich výkonnost, ale i náladu. Ještě větším důvodem k odchodu je pak stejně špatné vycházení s nadřízeným. Ne vždy jsou totiž na vyšších pozicích kompetentní osoby. Není ale důvod, abyste si vy jako zaměstnanec musel nechat vše líbit, pokud s něčím nesouhlasíte. Pokud ani konstruktivní zpětná vazba nebo žádost o změnu k lepšímu nikam nevedou, ohlédněte se po zaměstnání, kde vám bude příjemně a budete si s nadřízenými i kolegy rozumět jak po lidské stránce, tak té profesní.

Chcete lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem

Pokud máte pocit, že kvůli své práci nemáte čas na osobní život, je nejvyšší čas najít si novou práci. Opět můžete nejprve oslovit svého nadřízeného, který by vám měl pomoci snížit pracovní stres. Pokud ale ochota z jeho strany nebude, o to víc byste měli hledat příležitost tam, kde na zaměstnancích záleží. Jak dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem jsme popsali v článku o work-life balance.

Zaměstnavatel nedodržuje podmínky

Ať už po vás nadřízený žádá nemožné, opakovaně se zpožďuje s výplatou nebo z vašeho pracoviště dělá nepříjemné prostředí, zpozorněte! Není nic horšího než když tyto a jim podobné varovné signály začnete postupně brát za samozřejmost. Promluvte si s vedením o vaší nespokojenosti a zda jsou ochotni napravit, co svým chováním způsobují. Pokud nebudou ochotni dodržovat podmínky, které máte navíc smluvně podepsané, vy byste neměli být ochotni za takových podmínek pracovat.

Nejste patřičně ohodnoceni

Pokud se ekonomika nebo vaše firma nenachází v krizi a vy svoji práci odvádíte pečlivě a nad rámec svých povinností, měli byste být také férově ohodnoceni. Pokud jste navíc ve firmě již několik let, je přirozené, že vaše schopnosti a zkušenosti od nástupu podstatně vzrostly a nyní si tak zasloužíte odpovídající mzdu nebo jiné benefity. Pokud navíc na obdobnou pozici nastoupili noví zaměstnanci, a to se stejnou ne-li vyšší mzdou, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Pokud nechcete rovnou učinit razantní krok a ihned podat výpověď, zkuste si domluvit schůzku s vaším nadřízeným a promluvit si s ním o zvýšení mzdy. Jak na to jsme popsali v tomto článku. Pokud neuspějete, je opravdu čas poohlédnout se jinde, kde vaše schopnosti lépe ocení.

Našli jste lepší příležitost

Vaše práce vás může bavit, ale vždy můžete narazit na lepší příležitost. Oslovil vás zajímavý pracovní inzerát nebo vám vaši blízcí vypraví o jejich spokojenosti v zaměstnání? Pokud víte o práci, která lépe vyhovuje vaší profesní dráze, vašim hodnotám, nabízí lepší výhody nebo je i blíž vašemu domovu, běžte štěstí naproti! 

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.