7 způsobů, jak pracovat na osobním rozvoji

7 způsobů, jak pracovat na osobním rozvoji

Osobní rozvoj je proces složený z aktivit, které pomáhají zlepšovat schopnosti jedince a naplňovat jeho lidský potenciál. Může přispět k zralosti, úspěchu i spokojenosti a je důležitý pro neustálé hodnocení našich životních cílů i hodnot. Mnoho lidí posiluje své dovednosti osobního rozvoje po celý život, aby dosáhli svých cílů, a to nejen prostřednictvím vzdělávání, rad od mentora, ale i svépomocí. V tomto článku popíšeme některé ze strategií osobního růstu a také konkrétní dovednosti osobního rozvoje, které vám mohou pomoci na vaší cestě stát se schopnější a sebevědomější.

Co jsou dovednosti osobního rozvoje?

Dovednosti osobního rozvoje jsou vlastnosti a schopnosti, které vám pomohou osobnostně i profesně růst. Jinými slovy, jsou to dovednosti, které vám pomohou podporovat váš osobní rozvoj. Pochopení a zlepšení těchto dovedností vám může pomoci maximalizovat váš potenciál. Tento proces je také známý jako seberozvoj nebo osobní růst. Dovednosti osobního rozvoje mohou být vlastnosti, které již máte, nebo ty, které můžete získat prostřednictvím např. vzdělávání. Patří mezi ně např. organizace, vedení lidí, integrita, pracovní morálka, řešení problému, mezilidské vztahy a komunikace.

Proč je osobní růst důležitý?

Ať už je intelektuální, morální, fyzický nebo vše dohromady, osobní růst je přímým výsledkem vynaloženého úsilí při práci na sobě samém. Účelem osobního růstu, který se někdy označuje jako sebezdokonalování nebo seberealizace, se popisuje jako zlepšení vlastních návyků, chování, akcí a reakcí. Jako příklady můžeme uvést naučení se: ovládat svůj hněv, změnit myšlení, osvojit si pozitivnější přístup, překonat nutkání prokrastinovat, zbavit se zvyku lenosti, být ohleduplnější, být zodpovědnější a udělat si čas být tu pro své tělo prostřednictvím cvičení a zdravé stravy.

Proč jsou dovednosti osobního rozvoje důležité?

Dovednosti osobního rozvoje umožňují vytvářet strategické a taktické plány osobního a profesního růstu směrem k vašim cílům. Může být užitečné je zdokonalit ve chvíli, kdy je chcete zapracovat do své každodenní rutiny a používat je k dosažení osobních a kariérních cílů nebo nalezení naplnění a spokojenosti.

Strategie osobního růstu

I když se cesta osobního růstu každého člověka liší, můžete si osvojit některé návyky, které vaši změnu odstartují:

1. Učte se

Schopnost a touha učit se jsou silné dovednosti, které mohou mít pozitivní dopad na mnoho oblastí našeho života, včetně profesního. Učení se může odehrávat v tradičním smyslu prostřednictvím čtení nebo studia, nebo v interpersonálním smyslu prostřednictvím naslouchání. V každém případě je to zásadní aspekt osobního rozvoje.

Vzdělávání mělo vždy ekonomické důsledky. Pro mnohé může být učení jako luxus. Pro jednotlivce, kteří chtějí rozšířit své znalosti, však existuje více zdrojů než kdykoli dříve. Ať už využijete bezplatných programů, online nástrojů, aplikací a webinářů, nebo i klasičtějších zdrojů, jako je knihovna, v dnešní době máte spoustu příležitostí k učení.

Dalším důležitým aspektem učení je naslouchání. Naslouchání je mocný učební nástroj, který pomáhá rozvíjet mezilidské dovednosti a vztahy. Právě nasloucháním zkušenostem a názorům druhých můžete rozšířit své vnímání světa a své postavení v něm.

2. Věnujte čas dobrovolnictví

Dobrovolnické příležitosti jsou skvělým způsobem, jak se naučit nové dovednosti, získat cennou perspektivu a zároveň udělat něco dobrého. Pomoc druhým může také pomoci ve vašem osobním rozvoji tím, že rozšíříte vaši schopnost empatie a také rozšířením svého pohledu na svět.

3. Zažijte nové věci a navštivte nová místa

Stejně jako u dobrovolnictví a učení je cestování důležitou součástí získávání perspektivy. Může být snadné zapomenout, že existují lidé a místa, která se radikálně liší od toho, na co jste zvyklí. Cestování může změnit vaše myšlenkové procesy, smysly a osobní růst. Někdy ani nemusíte jet do jiného státu, abyste viděli něco nového. Často může vaši kreativitu inspirovat i jiný kraj. 

4. Buďte kreativní

Kreativita podporuje sebeuvědomění, což je důležitý aspekt osobního růstu a rozvoje. Není nutné být obzvláště zkušeným kreativcem, abyste mohli zažít její výhody. Ať už se rozhodnete tančit, kreslit, psát, fotit nebo hudebně tvořit, zjistíte, že akt tvorby je primárně očišťující a ve výsledku tak na konečném výstupu jednotlivých aktivit až tolik nesejde.

5. Udělejte ze svého zdraví prioritu

Osobní růst vyžaduje nasazení a sebekázeň. Znamená to upřednostňovat to, co je pro vás dobré než to, co je snadné. Péče a respekt ke svému tělu je důležitou součástí vašeho individuálního rozvoje.

Osobní růst je aktivní úsilí a vyžaduje sílu a vytrvalost, a proto je dostat se do formy tak prospěšné. Udělat ze svého zdraví prioritu zahrnuje vyváženou a zdravou stravu, cvičení, dostatek spánku a příjem vitamínů, který se projeví i na vašem fyzickém i mentálním výkonu. 

6. Zhodnoťte svůj život

Sebeuvědomění je klíčovým aspektem osobního růstu. Je důležité, abyste věnovali nějaký čas úplnému zhodnocení svého života. Položte si důležité otázky, které vám pomohou efektivně zhodnotit svůj život:

Jaký je můj život právě teď? S jakými oblastmi jsem spokojen? V jakých směrech cítím potřebu se zlepšit?

Jak chci, aby můj život vypadal? Jak doufám, že ho zlepším a proč je to pro mě důležité?

Jak těchto změn dosáhnu a co k tomu potřebuji? Jaké znalosti a zkušenosti mi v osobních rozvoji pomohou?

Věnujte čas hledáním zdrojů, které vám pomohou na vaší cestě. Ať už jsou to přátelé, mentoři, poradci, vzdělávací instituce, kurzy nebo knihy. Udělejte si seznam věcí a aktivit, které byste chtěli zažít, a vytvořte si milníky, abyste mohli sledovat svůj pokrok.

Jakmile se vypořádáte se svými nedostatky, naplánujte si jejich zlepšení. Být si vědom je jen část boje. Vytváření změny a vlastního růstu vyžaduje další boj, proto začněte malými krůčky.

7. Koordinujte svůj čas

Time management patří k poměrně náročným dovednostem. Ztrácet čas je až příliš snadné a většina z nás to dělá hodiny každý den, aniž bychom si to uvědomovali. Může se vám zdát, že nemáte čas, ale to je pravděpodobně jen iluze. S největší pravděpodobností totiž přijdete na to, že čas máte, jen budete muset upravit to, jak ho trávíte.

Jaké činnosti vám kradou čas?

Běžné činnosti, kvůli kterým každý den běžně přicházíte o drahocenný čas, můžete zkusit přetvořit v něco, co vám přinese přidanou hodnotu. Například:

Dívejte se méně na televizi, a když už se díváte, opravdu se soustřeďte na sledování pořadů a filmů, které máte rádi, místo toho, abyste trpěli u něčeho, co vás opravdu nezajímá. Mozek si tak ani neodpočine, protože budete myšlenkami stále utíkat jinam.

Snižte množství času, který trávíte bezcílným procházením internetu. Zvažte nastavení časovače, abyste si uvědomili, kolik času na sociálních sítích a webu trávíte.

Přehodnoťte své dojíždění do práce a zvažte cestu autobusem místo jízdy autem. Získaný čas pak můžete využít ke čtení, meditaci nebo soustředěnému poslechu podcastů

Zužitkujte společně strávený čas s přáteli konstruktivními a produktivními aktivitami, jako je dobrovolnictví, pěší turistika, sport nebo nějaký společný kurz.

Dovednosti osobního rozvoje na pracovišti

Zatímco dovednosti osobního rozvoje mohou být přínosem pro všechny části vašeho života, některé postupy mohou být užitečné na pracovišti a pomohou vám pokročit ve vaší kariéře. Můžeme sem například zařadit aktivní naslouchání, komunikační dovednosti, kvalitní spolupráci s kolegy nebo v týmu, time management, práci v náročných situacích, přijímání výzev a dosahování výsledků, sebedůvěru, přizpůsobování se změnám, trpělivost, ale také transparentnost, upřímnost a oddanost.

Seberozvoj a osobní růst je celoživotní proces, ve kterém se můžete neustále zlepšovat. Lidé, kteří se záměrně rozhodli obohatit svůj život prostřednictvím vlastního růstu a rozvoje, uvádějí, že jsou šťastnější, úspěšnější a mají lepší vztahy. Zaměřte se na rozvoj dovedností, které vám nejlépe pomohou dosáhnout vašich cílů. Držíme palce!

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.