15 důvodů, proč vás nepozvali na pohovor

15 důvodů, proč vás nepozvali na pohovor

Nebýt vybrán na pracovní pohovor může být příležitostí zamyslet se nad svou kvalifikací, ale i přístupem k žádostem o zaměstnání. Hledám na správných místech? Jak působím v odpovědi na pracovní nabídku? Nemám v e-mailu gramatické chyby? Mám dobře zpracovaný životopis? Věnujte čas těmto důležitým otázkám a zapracujte na konkrétních krocích, které vás zavedou až k pohovoru. 

Nedaří se vám na něj dostat? Pojďme se podívat na možné důvody, které náboráře vedou k rozhodnutí, že vás na pohovor nepozvou.

Proč jsou pohovory důležité?

Pracovní pohovor je důležitý, protože umožňuje náboráři získat hlubší poznání vašich odborných dovedností. Pomáhají také zaměstnavatelům zjistit, zda se hodíte pro jejich firemní kulturu. Při kontrole vašeho životopisu se náboráři zaměřují na vaše současné pracovní zkušenosti a dovednosti, aby zjistili, zda byste se pro danou roli mohli hodit. A samozřejmě chtějí poznat také vás jako osobu, zda se shodujete s myšlením firmy a jejími hodnotami.

Pracovní pohovor by měl být ale důležitý také pro vás, abyste nahlédli do prostředí společnosti, seznámili se s vedením nebo kolegy a zhodnotili, zda by vám daná pozice vyhovovala. Proč se vám ale nedaří na pohovor dostat.

1. Došlo k organizačním změnám ve společnosti

Odmítnutí ze strany firmy nemusí vždy mít něco společného s vaší kvalifikací. Společnost mohla projít neočekávanými změnami, které ji vedly k zastavení přijímacího řízení. Pokud se vám náborář po několika dnech neozval, ani jste se v inzerátu nedočetli, že již bylo místo obsazeno, kontaktujte ho a zeptejte se na stav pozice. Pokud museli z jakéhokoli důvodu nábor pozastavit, měli by vám dát vědět.

2. Práce neodpovídá vaší kvalifikaci

Někdy se dovednosti a zkušenosti, které jste uvedli ve svém životopise, neshodují s tím, co společnost hledá. Mnoho firem používá systém sledování uchazečů (ATS = Applicant Tracking Systém), který jim pomáhá rychle vybrat skupinu kvalifikovaných uchazečů. Pokud váš životopis nebo motivační dopis neobsahoval dostatek klíčových slov uvedených v popisu práce, ATS možná vaši žádost vyfiltrovala.

3. Na pozici jste překvalifikováni

Mít více zkušeností, než pozice vyžaduje může zaměstnavatele také odradit – nemusel by vám nabídnout odpovídající ohodnocení, a především by pro vás neměl vhodnou pracovní náplň.

Vždy si proto pečlivě prohlédněte popis práce a požadavky, které zaměstnavatel uvádí. Ujistěte se, že nereagujete na pozici, která se zcela vymyká vaší kvalifikaci. Pokud ano, je potřeba v průvodním dopise vysvětlit důvody, proč se o místo ucházíte. 

4. Nemáte dostatek zkušeností

Žádejte pouze o pozice, které odpovídají vaší aktuální úrovni zkušeností. Ujistěte se, že když se hlásíte na manažerskou pozici, máte několik let zkušeností jako koordinátor a nyní se chcete posunout výš. Pokud vaše znalosti neodpovídají dané pozici, vysvětlete vaši motivaci, proč se o místo ucházíte a sdělte v průvodním dopise, proč byste se i přes nižší zkušenost na pozici hodili.

5. Váš životopis obsahuje překlepy a gramatické chyby

Pokud se ucházíte o místo, kde je písemný projev alfa-omega, může to být jeden z hlavních důvodů, proč jde váš životopis na personálním oddělení rovnou do koše. Několikrát si proto zkontrolujte a přečtěte svůj životopis i motivační dopis, abyste se ujistili, že v nich nejsou chyby. Můžete si texty také nechat zkontrolovat někým jiným, než jej odešlete.

6. V průvodním dopise něco chybí

Motivační dopis rozšiřuje dovednosti a kvalifikace, které jste uvedli ve svém životopise. Cílem je prodat se zaměstnavateli tak, abyste ukázali, co můžete firmě na základě vašich předností a zkušenosti přinést. Přečtěte si požadavky v pracovní nabídce a v odpovědi vyjádřete své zkušenosti k jednotlivým bodům. Dostatečně popsaná praxe přiblíží náboráři vaše zkušenosti a dokáže zvážit, zda byste byl na danou pozici vhodným kandidátem. Prozkoumejte webové stránky společnosti a vysvětlete, co vás ovlivnilo se o místo ucházet a jak například souzníte s jejich odvětvím nebo firemní kulturou.

7. Ve svém životopise jste uvedli příliš mnoho pracovních míst

Uveďte nejdůležitější a nejrelevantnější zaměstnání, které jste během své kariéry zastávali. Pokud se hlásíte na odlišné pozice, vždy tomu životopis přizpůsobte. Pozice, která neodpovídá práci, o kterou se ucházíte, můžete klidně smazat. Dávejte si však pozor na to, aby to nezanechalo příliš velkou mezeru ve vaší pracovní historii. 

8. Nesplnili jste požadavky na vzdělání

Zaměstnavatel při posuzování životopisů mnohdy zvažuje stupeň vzdělání nebo certifikaci. Dejte proto ve vašem životopise prostor pro své vzdělání, doplňkové kurzy nebo projekty během studia. Nezapomeňte také zkontrolovat požadavky na vzdělání v pracovním inzerátu, některé pozice vyžadují specifické stupně nebo úrovně vzdělání.

9. Neposkytli jste reference

Doporučení od kolegů nebo bývalých zaměstnavatelů obhajuje vaše schopnosti, zkušenosti i znalosti. Mohou vyzdvihnout vlastnosti, díky kterým byla spolupráce s vámi přínosem jak po pracovní stránce, tak po té lidské. Udržujte proto dobré vztahy se svými bývalými spolupracovníky i nadřízenými a kontaktujte je, aby vám poskytli doporučení pro novou práci. Udržování profesionální kontaktů je vždy dobré pro případ, že byste v budoucnu chtěli změnit kariéru.

10. Ve vaší pracovní historii jsou mezery

Pokud máte v životopise velkou prodlevu mezi vašim posledním a současným zaměstnáním, určitě se připravte na dotazy. Abyste se jim předem vyhnuli a měli větší šanci na pozvání k pohovoru, vysvětlete tuto časovou mezeru v motivačním dopise. Může se například jednat o mateřskou dovolenou, ale i zaměstnání, které vůbec nesouvisí s pozicí, na kterou se aktuálně hlásíte.

11. Zaměstnavatel viděl vaše profily na sociálních sítích

Vaše působení na sociálních sítích může zaměstnavateli udělat obrázek o tom, jak byste mohli reprezentovat jeho společnost. Abyste zabránili náborovému manažerovi vidět cokoliv, co by mohl považovat za neprofesionální, ujistěte se, že zveřejňujete pouze vhodné fotografie, slušné příspěvky a nepřidáváte nenávistné komentáře. Vaše profily na sociálních sítích si můžete nastavit jako soukromé, tudíž k nim budou mít přístup pouze vaši sledující. 

12. Sídlo firmy je od vás příliš daleko

Zaměstnavatel může vaši žádost odmítnout i z toho důvodu, že se nacházíte mimo dojezdovou oblast. Zkontrolujte popis práce a zjistěte se, zda společnost přijímá kandidáty do kanceláře nebo byste i z jiného města mohli pracovat na home office. Pokud je remote spolupráce možná, můžete svůj motivační dopis použít k vysvětlení svých možností a navrhnout příležitostné dojíždění.

13. Hlásí se příliš mnoho odborníků

U některých „dream jobs“ je pochopitelné, že se budete potýkat se silnou konkurencí. V takové chvíli je důležité se umět odlišit. Kromě vymakaného životopisu i motivačního dopisu, můžete automaticky přiložit reference nebo kompletní portfolio, ať už prostřednictvím přiloženého souboru nebo interaktivní webové nabídky.

Firma také může potřebovat najít nového kolegu rychle, takže sice zveřejní pracovní nabídku, ale nakonec najmou někoho prostřednictvím doporučení. Nastavte si proto upozornění z webové stránky firmy nebo odebírejte jejich newsletter, abyste nepřišli o žádné relevantní nabídky z kariérní sekce.

14. Jste nepozorní

Dávejte si pozor, komu žádost adresujete a zda ji posíláte té správné firmě. Může se snadno stát, že odpovídáte na několik nabídek naráz a špatně si zkombinujete adresáta a nabízenou pozici. Jakmile je pod inzerátem jméno, ujistěte se také, že ho píšete dobře.

15. Nesplnili jste úkol

U některých pracovních nabídek vám inzerenti k požadavkům připojí také zadání k vypracování úkolu. Tento krok slouží personalistům k tomu, aby viděli, jak nad zadáním uvažujete, zda se doptáte na informace, které vám ze zadání nejsou jasné a jak fungujete v praxi. Ve většině případů nejde o správné nebo špatné vypracování. I takové, které se odlišuje od dosavadních výstupů firmy, může být důvodem, proč vás budou chtít přijmout. 

Zpracováním úkolu se také vyhnete několikakolovému výběrovému řízení. Pokud ho nesplníte, pravděpodobně s vámi firma nebude dále ztrácet čas, protože bude vaši žádost považovat za nekompletní. Pokud si s úkolem nevíte rady, buďte upřímní a uveďte v průvodním dopise, proč posíláte životopis bez zpracovaného zadání.


Abyste získali větší šanci na odpověď vaší žádosti o pracovní místo, snažte se zapracovat na výše uvedených tipech. Pravidelně rozšiřujte svoji síť kontaktů, zjišťujte více informací o pozicích, o které máte zájem. Sledujte trendy ve vašem oboru a jaké pozice se v něm nabízí. Pokud si nevíte rady s přípravou na pohovor, obraťte se na profesionály. Pokud neznáte důvody nepřijetí, kontaktujte náboráře a požádejte ho o zpětnou vazbu.

A pamatujte, že s každým pohovorem se můžete posunout dále a získávat sebevědomí o sobě samém i svých znalostech a zkušenostech.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.