Jak odpovědět na otázku „Kde se vidíte za 5 let?“

Jak odpovědět na otázku „Kde se vidíte za 5 let?“

„Kde se vidíte za pět let?" je otázka o vašich budoucích plánech a cílech, se kterou se můžete na pohovoru celkem běžně setkat. Zaměstnavatelé obvykle kladou tento typ otázek, aby získali přehled o tom, jak dobře tato práce odpovídá vašim celkovým kariérním představám. Jak s takovou otázkou ale správně naložit?

Můžete, ale nemusíte mít jasnou představu o tom, kde chcete být za pět let. Přesto však existují způsoby, jak vyjádřit vaše nadšení z práce, o kterou se ucházíte, a které by zároveň tazatele potěšily. 

Co zaměstnavatelé ve vaší odpovědi hledají?

Když se zaměstnavatelé ptají, kde se vidíte za pět let, pravděpodobně hledají několik klíčových informací. 

1. Jsou vaše očekávání v souladu s tím, co může zaměstnavatel poskytnout?

Zaměstnavatelé chtějí vědět, že vaše cíle odpovídají práci, kterou nabízejí. Pokud například vedete pohovor na roli účetního spolupracovníka s vidinou toho, že byste v budoucnu rádi vedli složitější účetní projekty, zaměstnavatel může posoudit, že v této pozici můžete růst správným směrem a že vás v tom podpoří. Pokud se však ucházíte o pozici asistenta v kanceláři a za pět let chcete být například UX designérem, s největší pravděpodobností nebudete považováni za vhodného kandidáta pro tuto práci. Pokud chcete za pět let dosáhnout pokročilejšího pracovního zařazení, než je zaměstnavatel schopen nabídnout, může dojít k závěru, že jste příliš kvalifikovaní nebo že byste se na aktuální pozici začali hodně rychle nudit.

2. Vidíte se ve firmě za pět let?

Délka působení zaměstnanců ve stejné společnosti se liší v závislosti na věku a odvětví. V průměru 54 % lidí zůstává ve stejné roli alespoň pět let. Najímání, přijímání a školení nového zaměstnance je pro zaměstnavatele investicí, která se mu musí vyplatit. Nábor nových zaměstnanců je však nákladný, takže většina zaměstnavatelů hledá právě takové kandidáty, kteří plánují být ve společnosti dlouhodobě. Obvykle chtějí slyšet, že se vidíte v této roli – nebo relativně podobné pozici – ve společnosti několik let.

3. Máte ambice?

Může být obtížné vědět nebo dokonce plánovat, co budete dělat za pět let, nicméně manažeři stále hledají kandidáty, kteří vědí, jak chtějí růst a jak mohou postupovat ve své kariéře. I když velké ambice mohou být jistě pozitivním charakterovým rysem, nemusí být vhodné při zodpovězení této otázky diskutovat o všech, pokud nejsou pro danou práci relevantní.

4. Zajímá vás tato pozice zcela upřímně?

Zaměstnavatelé jsou často zvědaví, zda vaše zájmy odpovídají pozici, kterou nabízejí. Proto máte po této otázce ideální prostor na to, abyste zdůraznili své plány stát se odborníkem ve svém oboru. Absolvovali jste nějaký kurz nebo získali příslušnou certifikaci? Pochlubte se a uveďte tyto příklady jako důvod toho, kam s kariérou směřujete. Pochopení vašich souvisejících vášní a zájmů pomáhá zaměstnavatelům představit si, jak byste mohli přispět týmu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, a ujišťuje je to, že tato role pro vás bude naplňující zkušeností.

Jak tedy odpovědět na otázku „Kde se vidíte za pět let?"

Stručně řečeno, odpovězte na tuto otázku diskuzí o tom, jak byste se mohli v nabízené pozici vyvíjet. Pokud se v této roli nevidíte dlouhodobě (což je v pořádku), zkuste si představit, jak by tato práce mohla někomu jinému pomoci v kariéře, a zkuste to aplikovat na svou odpověď.

Pokud však s odpovědí na takovou otázkou už předem bojujete, doporučujeme se připravit ještě před samotným pohovorem:

1. Přemýšlejte o tom, jak vaše cíle odpovídají popisu práce

Při chystání odpovědi si nezapomeňte pečlivě zkontrolovat pracovní nabídku. Zvažte, které z požadovaných dovedností a vlastností již máte a které byste chtěli posílit, a také ty, ve kterých byste rádi získali více zkušeností. Může být užitečné podívat se na specifika toho, co práce obnáší, a zamyslet se nad tím, co by to znamenalo k prohloubení vašich znalostí v těchto oblastech během příštích pěti let.

2. Představte si zkušenosti související s touto pozicí, které byste chtěli mít ve svém životopise

Užitečné může být zamyslet se nad tím, jak by mohl reálně vypadat ideální životopis pro někoho v této pozici za pět let. Zkuste popřemýšlet například nad těmito věcmi:

◼ jaké znalosti a zkušenosti byste chtěli za těchto pár let ovládat

jaké pozice v tomto oboru existují, do kterých byste za pět let mohli vyrůst a jaké dovednosti budete muset zvládat

jaké je potřeba získat ocenění nebo certifikaci, pokud chcete dané povolání vykonávat

jakými konkrétními úspěchy se na dané pozici můžete pochlubit

3. Zamyslete se nad svými zájmy a nad tím, jak je můžete na pozici rozvíjet

V každé profesi je prostor pro růst i další vzdělávání. V nové pozici, na kterou se hlásíte, může existovat určitá oblast, na kterou se chcete zaměřit, a může trvat několik let, než dosáhnete expertní úrovně. Zamyšlení se nad úkoly a dalšími relevantními dovednostmi nebo tématy, které vás v dané profesi zajímají, vám může pomoci vytvořit nápady na odpověď, kde se vidíte za pět let.

Zatímco ve většině případů se doporučuje odpovídat na otázky na pohovoru co nejkonkrétněji, tato otázka je výjimkou. Je přijatelné (a někdy i přínosné) ponechat svou odpověď na tuto otázku obecnější.

Nastínění několika klíčových oblastí, které považujete za zajímavé, dosažitelné a relevantní pro danou pozici, může zaměstnavateli poskytnout dostatečné informace. Zároveň mu tím sdělíte, že jste flexibilní ohledně budoucnosti. Protože se cíle, zájmy a sny mohou měnit, je rozumné prezentovat obecné myšlenky namísto konkrétních detailů. Vaše odpověď může zahrnovat jak touhu zvýšit si znalosti v oboru, převzít nové odpovědnosti, vést projekty, tak stát se manažerem, spolupracovat s dalšími odděleními nebo rozvíjet další dovednosti, které posílí vaši odbornost.

Mapování plánů do budoucna a rozhodování o tom, jak je sdělit při pohovoru, se může zdát zastrašující. Když si uděláte čas na zvážení toho, kde za pět let chcete být, může vám to pomoci najít odpověď, díky které na pohovoru jasně sdělíte, proč jste pro danou práci tím nejlepším člověkem.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.