Co říct na pohovoru? 20 tipů, se kterými zapůsobíte

Co říct na pohovoru? 20 tipů, se kterými zapůsobíte

V jednom z předchozích článků jsme vám poradili 15 slov, které stojí za to na pohovoru zmínit. Tentokrát se zaměříme na to, co od vás recruiteři na pohovoru rozhodně rádi uslyší a vy tak budete mít šanci vyniknout mezi ostatními kandidáty.

Co říct na začátku pohovoru

Na začátku pohovoru je vždy vhodné se představit a vysvětlit, co o firmě a jejich činnostech víte. Zaznít by také mělo: 

1. Rád/a vás poznávám.

Když hned na začátku pozdravíte s úsměvem, máte první dobrý dojem v kapse. A ten si náborář pravděpodobně zapamatuje ještě po pohovoru. Dát najevo zdvořilost a pozitivní přístup vytváří přirozené prostředí a navíc profesionalitu.

2. Děkuji, že jste si na mě udělali čas.

Poděkujte přítomným za schůzku, prokážete tím respekt k jejich času. Samozřejmě, že vedení pohovoru je součástí jejich práce, když však tento respekt projevíte, můžete si tím vysloužit větší zájem. 

3. Přečetl/a jsem si popis práce.

Zmínka o tom, že rozumíte popisu práce, ukazuje váš zájem o pozici a také dává najevo, že jste věnovali čas tomu, si o práci informace zjistit. Můžete také dále vysvětlit, co konkrétně vás v inzerátu zaujalo a proč jste se rozhodli na nabídku reagovat. Tím dáte zase najevo, že jste věnovali pozornost určitým detailům, které můžete vztáhnout i na vaše předchozí zkušenosti nebo naopak směr, kterým se chcete v profesním životě vydat.

4. Zjistil/a jsem si informace o vaší firmě.

Zatímco někteří uchazeči o zaměstnání čtou pouze popis práce, abyste porozuměli tomu, co firma opravdu hledá, čím se zabývá, s kým například spolupracuje nebo kdo stojí v jejím čele, je potřeba věnovat čas hlubšímu průzkumu. Recruiteři ocení, že jste tomu věnovali svůj čas a určitě budou brát jako přidanou hodnotu, když sdělíte, co jste se chtěli dozvědět, ale například jste na jejich webu nedohledali. Ukážete tak, že jste nad danou věcí přemýšleli, a i dalším uživatelům by to mohlo pomoct při hledání informací. Navíc také dáte najevo, že i po zjištění informací máte stále chuť pro tuto společnost pracovat.

5. Rád/a bych se o firmě dozvěděl/a ještě více.

Jak už bylo zmíněno výše, ne vše se dozvíte na webu společnosti. Informace o firemní kultuře, společenské odpovědnosti nebo o tom, jak probíhá běžný pracovní den, se dozvíte právě od těch, kteří ve firmě pracují. Dáte tím také najevo, že máte skutečný zájem slyšet příběh i zákulisí firmy z pohledu současných zaměstnanců nebo zakladatelů. Získáním podrobnějších informací o firmě se totiž rozhodujete, zda je pro vás tím pravým místem pro každodenní práci a to si recruiteři dobře uvědomují. Měli by být proto ochotni dát vám prostor na otázky a na vše odpovědět. 

Co vyzdvihnout během pohovoru

Během pohovoru může být pro obě strany přínosné klást otázky, vyjádřit váš zájem o práci samotnou nebo téma, kterému se firma věnuje, a popsat vlastnosti, které máte a díky kterým se na danou pozici výborně hodíte. Další dobrý dojem rozhodně uděláte těmito větami:

6. Tato práce zní opravdu zajímavě.

Vyjádříte tak svůj skutečný zájem o pozici. Buďte ale samozřejmě připraveni vysvětlit, proč považujete určité aspekty pozice za zajímavé a jak souvisí s vaší kvalifikací a dovednostmi.

7. Popis práce dokonale odpovídá mé kvalifikaci.

Kromě toho, že recruiterovi ukážete, že jste si přečetli celý popis práce, může sdílení informací o tom, že vaše kvalifikace je v souladu s požadavky práce, rozvést konverzaci o vašich zkušenostech v souvisejících úkolech a cílech na dané pozici. O tom, co o sobě na pohovoru říct si předem připravte. Pokud si nevíte rady, doporučujeme si přečíst tento článek, ve kterém jsme představili konkrétní příklady, jak odpověď strukturovat a také důvody, proč se o vás zaměstnavatelé zajímají.

8. Co mohu udělat pro to, abych na této pozici vynikl/a?

Zeptáte-li se recruitera, co můžete udělat pro to, abyste vynikli na pozici, o kterou se ucházíte, dáte tím najevo, že to myslíte vážně a máte zájem v této firmě uspět a dlouhodobě působit. Pomůže vám to vyniknout i mezi uchazeči, kteří chtějí zkrátka jen práci získat a nepřemýšlí nad tím, kam se mohou například za rok posunout a jaké úsilí pro to budou muset vynaložit.

9. Jaké cíle má vaše společnost v současné době?

Firmy mají cíle, které ztělesňují jejich vizi do budoucna. Zeptat se na ty současné ukazuje, že chcete být přínosem pro jejich tým a využít svého potenciálu a zkušeností. Informace o cílech společnosti vám také mohou pomoci pochopit, zda chcete opravdu být její součástí..

10. Jakým výzvám aktuálně čelíte?

Zeptat se na aktuální výzvy společnosti vám umožní porozumět tomu, jaké dovednosti byste mohli nabídnout a které by mohly být pro firmu přínosem. Tato otázka také ukáže na vaši ochotu a touhu překonávat výzvy a řešit aktuální problémy.

11. Baví mě pracovat v týmu.

Přestože schopnost pracovat samostatně je na určitých pozicích životně důležitá, zaměstnavatelé rádi vidí, že spolupráce s ostatními vám nedělá problém. Zvažte sdílení minulých zkušeností z vaší práce, abyste zaměstnavateli ukázali své schopnosti práce v týmu, empatie i komunikačních dovedností.

12. Rychle se učím.

Když se vás náborář zeptá na vaše schopnosti vykonávat danou práci, je důležité vyjádřit, že jste schopni se rychle učit. Je to také ideální příležitost, jak uvést příklady z předchozího zaměstnání, kde jste se během zkušební doby museli naučit vše, s čím jste dosud neměli zkušenosti, že jste například zastávali práci dvou lidí nebo pomáhali kolegům s dalšími činnostmi. Zaměstnavatel vždy ocení rychlost, s jakou se můžete naučit nové dovednosti. 

13. Záleží mi na práci, kterou dělám.

Podělte se, jak moc vám záleží na práci, kterou děláte, abyste recruiterovi ukázali, že jste zodpovědní a práce pro vás neznamená si jen odsedět 8 hodin v kanceláři. Vyjádřete konkrétní důvody, které vám v práci dávají smysl a dejte najevo, že se o svoji práci staráte. Každý zaměstnavatel chce vidět, že jednotlivcům záleží jak na jejich úspěchu, tak na úspěchu celé společnosti. 

14. Jsem rád/a v kontaktu s lidmi.

Pokud zmíníte, že dlouhodobá vize úspěchu nezávisí jenom na vás, ale i na ostatních v týmu a že jste připravení být jeho aktivním členem, určitě zapůsobíte. Ukážete, že se svým povinnostem věnujete naplno a máte silnou pracovní etiku. Dejte si však pozor, abyste si kvůli tomuto prohlášení neznemožnili občas pracovat na home office, které je v dnešní době čím dál více populární.

15. Rád/a se učím novým věcem.

Při nástupu do nového zaměstnání by se to mohlo zdát jako samozřejmost, ale určitě stojí za to, tuto vaši vlastnost zmínit a uvést příklady, co vše jste se nově museli naučit v předchozím zaměstnání a co vás na tom bavilo. Zároveň to můžete vztáhnout na konkrétní činnosti, které jste viděli v pracovním inzerátu a víte, že jejich znalost vás nemine.

Co zmínit na závěr pohovoru

Pohovor byste měli zakončit pozitivně. Vyzkoušejte tyto tipy: 

16. Rád/a jsem měl možnost se o pozici dozvědět více.

Vyjádřete své nadšení ze znalostí i informací, které jste během pohovoru získali. Rozhodně tím prokážete, že váš zájem o práci stále trvá. 

17. Na základě toho, co jsme si dnes řekli, si myslím, že jsem schopen/schopna práci dobře zvládat.

Když řeknete, že věříte, že dokážete splnit očekávání diskutovaná při pohovoru a že vám záleží na tom, co firmě můžete přinést, ukážete náboráři, že jste vzali v úvahu vše, co bylo během pohovoru řečeno. 

18. Jaké jsou případné další kroky?

Dotaz, jaké jsou další kroky v náborovém procesu, vyjadřuje váš zájem o získání pozice. Namísto čekání na odpověď budete vědět, jaký je další postup a také kdy a jakým způsobem se o něm dozvíte. 

19. Budu se těšit na pokračování.

Ukažte, že se těšíte a jste připraveni a ochotni pokračovat ve výběrovém řízení. Když poté recruiter mluví o potenciálních uchazečích s nadřízenými, pravděpodobně si vzpomene právě na vás, protože jste dali najevo, že se těšíte, co by vám tato práce mohla přinést. 

Pokud je dalším krokem druhý pohovor, například s manažerem nebo majitelem firmy, řekněte, že se na tuto osobu těšíte. Můžete zvážit, zda se taky nezeptat na jeho/její jméno, abyste se opět mohli připravit, s kým budete mít čest.

20. Děkuji za váš čas.

Než z pohovoru odejdete, stejně jako na začátku náborářům poděkujte. I na závěr tak vyjádříte upřímný zájem, respekt a velkou míru profesionality tím, že rozumíte tomu, jak cenný je jejich čas.


Zajímá vás více informací o tom, jak se na pohovor připravit, jak zvládnout počáteční nervozitu, jak se během výběrového řízení chovat a na co se (ne)ptát? Přečtěte si více tipů a rad v našem Magazínu.

AplikacePráce

Inzerce práce, galerie společností a kariérní stránky s vlastní prezentací. Vyzkoušejte nový pracovní portál, kde jsou firmy hlavními tvůrci.